SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news EETS: europejski system poboru opłat za autostrady wejdzie do Polski?

EETS: europejski system poboru opłat za autostrady wejdzie do Polski?

12.08.2014, godz. 11:19
autostrada, pobór opłat
foto: Super Express

Ministerstwo infrastruktury opracowało nowelizację ustaw o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym. Proponowane zmiany zawierą regulacje dotyczące europejskiego systemu poboru opłat za autostrady EETS.

EETS (European Electronic Toll Service) to elektroniczny system służący do poboru należności za przejazd autostradami. System z założenia ma naliczać opłaty we wszystkich krajach Unii Europejskiej za pośrednictwem jednego urządzenia na pokładzie samochodu. Z racji tego, że za pośrednictwem EETS pobór opłat odbywa się bez potrzeby zatrzymywania się, oznacza to znaczny wzrost płynności ruchu na autostradach i dużą oszczędność czasu.

Przeczytaj też: Autostrada A1 bez korków! Brak opłat i otwarte bramki się sprawdzają

Projekt zakłada, że dany użytkownik dróg będzie musiał zawrzeć jedną umowę z jednym dostawcą, a to pozwoli mu na korzystanie z systemu EETS na terenie całej UE. W samochodzie zostanie zainstalowane tylko jedno urządzenie, a każdy kierowca otrzyma jedną fakturę z opłatami.

Nowe przepisy nie nakładają na spółki, które zawarły umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację wymogu korzystania z opłat drogą elektroniczną. Jeśli jednak zdecydują się na taki krok, to będą zobowiązane do integracji z EETS.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: