SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Elektryczne Renault Twizy w wersji dla 14-latków na kategorię AM

Elektryczne Renault Twizy w wersji dla 14-latków na kategorię AM

24.03.2015, godz. 11:36
Renault Twizy
foto: Renault

Małe wozidełko jakim jest Renault Twizy, teraz będzie dostępne również w odmianie będącej świetną alternatywą dla małych skuterów i motocykli. Francuzi przedstawiają model Twizy 45, który dzięki kategorii prawa jazdy AM, będą mogli prowadzić młodzi kierowcy w wieku od 14 lat.

Według nowej dyrektywy Unii Europejskiej, kraje członkowskie muszą się dostosować do przepisów pozwalających na prowadzenie czterokołowych lekkich pojazdów. Chodzi o rozwiązanie pozwalające młodym ludziom od wieku 14 lat, na prowadzenie pojazdów o pojemności silnika do 50 cm3, masie własnej do 350 kg, z prędkością maksymalną nie przekraczającą 45 km/h. W Polsce 14-latkowe mogą ubiegać się o takie prawo jazdy, które jest kategorią AM. Zgodę muszą jednak wyrazić na to rodzice lub prawni opiekunowie.

Przeczytaj też: Renault Twizy - TEST elektrycznego wozidełka - ZDJĘCIA

Renault wychodząc na przeciw młodym kierowcom, przygotowało całkiem nowe wydanie Twizy. Czterokołowy pojazd oznaczony liczbą 45, rozwija prędkością maksymalną ograniczoną do 45 km/h. Dwuosobowy pojazd jest o wiele bezpieczniejszy od tradycyjnego skutera. Został wyposażony w poduszkę powietrzną kierowcy, czy pasy bezpieczeństwa. Do napędu służy silnik elektryczny o mocy 13 kW (17 KM). Litowo-jonowe akumulatory o pojemności 6,1 kWh zapewniają maksymalny zasięg 100 km. Domowa sieć elektryczna 230 V pozwala w pełni naładować baterię w czasie 3,5 h.

Na razie w Polsce nie ma jeszcze w ofercie Renault Twizy 45. Pojazd ten to nowość, dlatego nie wykluczone, że firma wprowadzi tego małego, czterokołowego elektryka do sprzedaży.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: