SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Elektryka naładujemy na Orlenie! Rewolucja tuż tuż?

Elektryka naładujemy na Orlenie! Rewolucja tuż tuż?

31.03.2017, godz. 11:24
BMW i3 (94 Ah)
BMW i3 (94 Ah) foto: SuperAuto24.pl

Głośne zapowiedzi wprowadzenia na polskie drogi samochodów elektrycznych przyjmowaliśmy z przymrużeniem oka. Kluczem jest przecież nie produkcja aut, a stworzenie odpowiedniej infrastruktury ładowania. Zauważył to Orlen, który zapewni na swoich stacjach odpowiednie ładowarki!

Nawet jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie zniżek podatkowych (czy nawet zlikwidowania akcyzy) przy zakupie samochodów elektrycznych, nie spowoduje to rewolucji na drogach. Pojazdy trzeba gdzieś naładować. Orlen zdaje sobie z tego sprawę i może zmienić poglądy kierowców na układy litowo-jonowe. Firma ma przecież 35 procent rynku i ponad 1700 stacji benzynowych, a może i niedługo elektrycznych.

Zobacz też: Pierwszy polski samochód elektryczny – FSE–01

Na razie Orlen interesuje się dostawcami rozwiązań – o udział w projekcie walczą Energa, Innogy, PGE czy Greenway. Jak donosi Rzeczpospolita, najpierw punkty ładowania pojawią się na autostradzie z Warszawy do Berlina.

Orlen najwyraźniej przymierza się do zmian w preferencjach kierowców. Elektryfikacja stacji to część planu na lata 2017 – 2021. Kto pierwszy rozpocznie przygotowania, szybciej zdobędzie znaczący udział w rynku. Tym bardziej, że kolejne kraje rezygnują z rejestracji aut z silnikami diesla. Ekologiczna staje się Norwegia, myślą nad tym Niemcy.

Dotychczas Orlen zamontował ładowarki do samochodów Tesli w Kostomłotach i Katowicach.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: