SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Ekstremalny zjazd ze szczytu góry Range Roverem Sport! Za kierownicą Ben Collins

08.11.2016, godz. 14:12
Range Rover

Ben Collins, znany też jako były (lecz oswojony) kierowca wyścigowy programu Top Gear, jako pierwszy w historii pokonał samochodem legendarną trasę piekielnego slalomu w pobliżu miejscowości Murren.

Po ośmiu latach jako kierowca w Top Gearze, znacznie dłuższej karierze wyścigowej oraz przekazywaniu wiedzy jako instruktor, Ben Collins zdobył się na głośny wyczyn pokonania prawie 15-kilometrowej trasy wyścigu Inferno Muller w Szwajcarii. Co ciekawe nie na nartach, lecz w Land Roverze Sport.

Trasa łączy wszystko to, co najbardziej ekstremalne – wysokie prędkości na otwartych przestrzeniach oraz techniczne zakręty, na których pomyłka oznacza w najlepszym wypadku kasację samochodu. Różnica wysokości pomiędzy startem a metą to 2170 metrów. Nachylenie nawierzchni w najbardziej niebezpiecznych miejscach to aż 75%!

Ben Collins ukończył trasę w 21 minut i 36 sekund, choć sam fakt dojechania do mety w jednym kawałku robi wrażenie. Range Rover Sport użyty do tego wyczynu ma pod maską silnik V8 o mocy aż 510 koni mechanicznych. Zamontowano w nim klatkę, sportowy fotel oraz lepsze opony. Nie bez znaczenia była też elektronika, która musiała dostosować się do zmiennych nawierzchni, w tym śliskiej niczym lodowisko mokrej trawy.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora