SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Fiat inwestuje w Polsce – nowe silniki z Bielska-Białej

Fiat inwestuje w Polsce – nowe silniki z Bielska-Białej

24.11.2016, godz. 10:47
Fabryka w Bielsku-Białej
Fabryka w Bielsku-Białej foto: Fiat

Koncern Fiat Chrysler Automobiles zadecydował o rozpoczęciu produkcji nowych, wolnossących jednostek z rodziny Firefly w Bielsku-Białej. Fabryka została doceniona z uwagi na swoje doświadczenie oraz dotychczasowe wyniki.

Wybór fabryki z Bielska-Białej nie jest przypadkiem. To właśnie ten zakład otrzymał nagrodę Złotego Poziomu w systemie World Class Manufacturing. Obecnie produkowane są tam dwa silniki – diesel MultiJet o pojemności 1.3 litra oraz dwucylindrowa jednostka TwinAir o pojemności 0.9 litra. Każdy z nich został uhonorowany tytułem „International Engine Of The Year”.

Zobacz też: Fiat Tipo hatchback i kombi: CENNIK nowości

Teraz z Bielska-Białej wyjeżdżać będą również nowe silniki „FireFly”. To wolnossące, benzynowe propozycje o pojemności jednego litra (72 KM, 102 Nm) z trzema cylindrami oraz 1.3 (100 KM, 134 Nm) z czterema cylindrami. Mają one trafić do modeli 500 oraz Panda.

Założenia konstrukcyjne rodziny FireFly są niezwykle proste: dwa zawory na cylinder, zmienne fazy rozrządu oraz aluminiowy blok. W teorii mają one wytrzymać 240 000 kilometrów bez remontu. Co więcej, spełniają restrykcyjne normy czystości spalin EURO 6.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: