SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Filtr cząstek stałych już niedługo w każdym aucie

Filtr cząstek stałych już niedługo w każdym aucie

23.12.2016, godz. 14:11
wydech, spaliny, układ wydechowy
foto: zdjęcia własne

Filtr cząstek stałych jest elementem powszechnie występującym w nowych samochodach napędzanych jednostką wysokoprężną. Już niedługo takie rozwiązania pojawią się również w „benzynach”. Dlaczego?

Na taką sytuację ma oczywiście wpływ Unia Europejska. Zaostrzenie norm nie spowoduje wprowadzenia nowych norm EURO, jednak zwrócono uwagę na problem emisji cząstek stałych przez auta z silnikami benzynowymi. Motory z większą pojemnością mogą mieć problem ze spełnieniem wymagań Wspólnoty.

Zobacz też jak uniknąć problemu odpalenia silnika diesla w mroźny poranek

Każdy model będący nowością, zaprezentowany od września przyszłego roku, będzie wyposażony w układ filtrowania cząstek. Od 2018 taki warunek będzie musiało spełnić każde nowe auto wyjeżdżające z fabryki.

Na razie nie wiadomo nic o filtrach GPF, trudno więc powiedzieć, czy będą wymagały takiej uwagi jak ich wysokoprężne odpowiedniki. Te ostatnie lubią się zatykać, gdy użytkownicy często poruszają się w warunkach miejskich.

Europejskie Zrzeszenie Producentów Samochodów już skrytykowało postanowienia, ale prawdopodobnie nie wpłynie to na status prawny sprawy.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: