SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Ford Fiesta RS WRC: rajdowa broń Roberta Kubicy - OSIĄGI i DANE TECHNICZNE

Ford Fiesta RS WRC: rajdowa broń Roberta Kubicy - OSIĄGI i DANE TECHNICZNE

26.06.2014, godz. 08:18
Ford Fiesta RS WRC - rajdówka Roberta Kubicy
Ford Fiesta RS WRC - rajdowa broń Roberta Kubicy foto: Super Express

Rusza 71. Rajd Polski. Kierowcy mają do dyspozycji auta różnych klas, jednak najbardziej interesujące są te z grupy WRC. W samochodzie tego typu startuje Robert Kubica, a jego rajdówka to Ford Fiesta RS WRC. Co to za samochód? Jakimi osiągami może się pochwalić?

Ford Fiesta RS WRC to maszyna do zadań ekstremalnych, która w niczym nie przypomina drogowej wersji miejskiego modelu. Nadwozie ma 3963 mm długości, 1820 mm szerokości, rozstaw osi to 2480 mm, a minimalna masa rajdowej Fiesty to 1200 kg. W zależności od nawierzchni na jakiej są rozgrywane zawody Ford stosuje koła o średnicy 18 cali (asfalt) lub 15 cali (szuter, śnieg). Z tego powodu tarcze hamulcowe mają średnicę 355 mm lub 300 mm.

Zobacz też: Rajd Polski 2014: ponad połowa zawodników pojedzie Fordem Fiestą

We wnętrzu Fiesty WRC wstawiona jest rozbudowana klatka bezpieczeństwa, chroniąca załogę w trakcie wypadku, system gaśniczy, kubełkowe fotele, szelkowe pasy bezpieczeństwa, sportowa kierownica i inne dodatki niezbędne na OS-ach. Ponadto cała kabina została wyczyszczona ze zbędnych elementów i wygłuszeń, co pozwoliło na pozbycie się nadmiaru kilogramów. 80-litrowy zbiornik paliwa jest odporny na przebicie.

Moc 300 koni i napęd 4 kół

To co najważniejsze ulokowano pod maską. W rajdówce pracuje turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1.6-litra, generujący około 300 KM i 450 Nm. Jednostka napędowa została połączona z 6-biegową przekładnią sekwencyjną, rozdzielającą moc i moment obrotowy na wszystkie 4 koła. Dzięki temu auto rozpędza się 0-100 km/h w zaledwie 3.5 sekundy. Prędkość maksymalna to 220 km/h.

Sprawdź: Rajd Polski 2014: sprawdź którędy i o jakich godzinach pojedzie 71. Rajd Polski

Niestety najwyższa technologia i najlepsze materiały użyte do stworzenia każdego Forda Fiesty RS WRC sprawiają, że zakup takiego pojazdu to wydatek, który pogrąży portfele nawet bogatych ludzi. Auto przygotowuje i firmuje brytyjski M-Sport, a jego cena to około 450 000 funtów, czyli grubo ponad 2,3 mln zł.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: