SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Ford, Toyota, Suzuki, Mazda i PSA łączą mobilne siły

Ford, Toyota, Suzuki, Mazda i PSA łączą mobilne siły

11.01.2017, godz. 14:32
Ford Fiesta Active
Ford Fiesta Active foto: Ford

Już niedługo możliwości połączenia telefonu komórkowego z samochodem staną się znacznie większe. Giganci motoryzacyjni tworzą uniwersalną – i co najważniejsze otwartą – platformę cyfrową.

Konsorcjum SmartDeviceLink – tak nazywa się organizacja non profit, której zadaniem jest przygotowanie i zarządzanie oprogramowaniem open source przeznaczonym do wykorzystania w pojazdach. Do współpracy przystąpiły nie tylko Ford, Toyota, Mazda, Suzuki, Subaru czy PSA, ale również marki związane z elektroniką: Elektrobit, Luxoft czy Xevo. Zainteresowani działaniem są Harman, Panasonic, Pioneer i QNX.

Zobacz też: Ford Fiesta Active - nowość wśród crossoverów klasy B

SmartDeviceLink umożliwi połączenie telefonu komórkowego z samochodem. To, co będzie wyróżniać tę technologię to fakt, że aplikacje mogą być tworzone przez każdego programistę. Ponadto, w przeciwieństwie do obecnie używanych rozwiązań, używanie w "appce" elementów takich jak przyciski na kierownicy czy systemy rozpoznawania głosu nie będzie stanowić problemu.

Jeden standard pomoże producentom opracować znacznie lepsze i wydajniejsze systemy multimedialne niż obecnie. Korzyści dla użytkowników są ogromne – spodziewamy się gwałtownego wzrostu rozmaitych aplikacji ułatwiających jazdę czy np. naprawy auta. Obecnie Ford oferuje w swoich autach takie aplikacje jak Pandora, Spotify, iHeartRadio czy AccuWeather.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: