SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Gdzie w Polsce jeżdżą najstarsze samochody?

Gdzie w Polsce jeżdżą najstarsze samochody?

01.02.2017, godz. 15:25
Garaż, stary samochód,
foto: SHUTTERSTOCK

Którzy kierowcy jeżdżą najwięcej? Gdzie zobaczyć można najmłodsze auta? Dzięki badaniom kalkulatora OC/AC mfind.pl można dowiedzieć się interesujących rzeczy na temat polskich dróg.

150 tysięcy internetowych kalkulacji pozwoliło na całkiem dokładne nakreślenie sytuacji na polskich drogach. Okazuje się, że najmłodszymi pojazdami poruszają się warszawiacy. Taka sytuacja nie powinna dziwić – to właśnie w stolicy odnotowuje się najwyższe zarobki, tutaj też rejestrowane są samochody finansowane w formie leasingu.

Zobacz też: Rosnące ceny OC – o ile więcej zapłacimy? [TABELA]

Warszawskie samochody mają średnio 12 lat i 163 tysiące kilometrów za sobą. Pojazdy starsze – średnio o dwa lata – znaleźć można w miastach wojewódzkich, choć statystycznie niższymi przebiegami chwalą się kierowcy Poznania, Katowic czy Krakowa.

Najwięcej kilometrów pokonują szczecińscy użytkownicy dróg, a średnia przekracza psychologiczną granicę 200 000 kilometrów. Do tego poziomu zbliżają się samochody zarejestrowane w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lublinie.

Pisaliśmy o: Akcyza odbija się na imporcie – szokujące wyniki!

Wiek oraz najczęściej zły stan pojazdów znacząco wpływa na cen polis OC. Ubezpieczyciele skrupulatnie liczą statystyki wypadków oraz wypłacane odszkodowania. "Samochody [starsze] często są w gorszym stanie technicznym i nie mają nowoczesnych zabezpieczeń, takich jak np. kurtyny powietrzne czy wspomaganie kierowcy w sytuacji zagrożenia. Ma to wpływ m.in. na dużą i ciągle rosnącą liczbę wypadków na drogach oraz zatrważającą liczbę ofiar śmiertelnych tych kolizji" – mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: