SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Handlarze ściągają auta na potęgę w obawie przed akcyzą!

Handlarze ściągają auta na potęgę w obawie przed akcyzą!

08.12.2016, godz. 11:33
samochody używane
samochody używane foto: AAA AUTO

Nowe przepisy dotyczące akcyzy prześwietlaliśmy już pod każdym kątem. Okazuje się, że niezależnie od tego jak będziemy obliczać składkę, najpopularniejsze auta mające więcej niż 6 lat będą od nowego roku po prostu droższe. To wymusza na handlarzach pośpiech w „ściąganiu” aut zza granicy.

Jak donosi Instytut Badań Motoryzacyjnych SAMAR, w listopadzie zarejestrowano 81 012 egzemplarzy samochodów, które przyjechały do nas zza granicy. To o 36,3% więcej niż w analogicznym miesiącu rok temu. Sprowadzamy więcej, ale często są to już mocno „zmęczone” egzemplarze.

Zobacz też: Akcyza zależna od pojemności, emisji spalin i wieku - TABELA i WZÓR

Warto zauważyć, że do pobicia rekordowego miesiąca w 2004 roku (czyli kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej) zabrakło jedynie... 94 zarejestrowanych sztuk! Do listopada tego roku na naszych drogach pojawiło się 850 986 używanych samochodów, czyli o nieco ponad 16% więcej niż w poprzednim roku.

Niestety średni wiek importowanego samochodu jest coraz większy – teraz to już 11 lat i 11 miesięcy. Auta które od nowego roku podrożeją najbardziej, czyli te sprzed 2004 roku, to ponad 44% rejestracji!

Można zauważyć niewielki spadek zainteresowania silnikami wysokoprężnymi (wynika to z kwestii kosztów utrzymania oraz doniesień medialnych). Średnia wartość sprowadzanych pojazdów to 29 705 złotych. Najpopularniejszy jest Volkswagen, później Opel, który depcze po piętach Passatowi i Golfowi. Pod względem modeli, Polacy najczęściej decydują się na Audi A4.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: