SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Honda i Hitachi tworzą tester trzeźwości w kluczyku auta

Honda i Hitachi tworzą tester trzeźwości w kluczyku auta

08.04.2016, godz. 09:58
prototyp testera trzeźwości Hitachi i Honda
prototyp testera trzeźwości Hitachi i Honda foto: Honda

Hitachi i Honda podjęły współpracę nad opracowaniem urządzenia badającego trzeźwość. W celu stworzenia idealnego testera wykrywającego stan kondycji kierowcy, firmy opracowały przy okazji system, który przedstawia poziom alkoholu wykrytego przez tester na pokładowym wyświetlaczu w aucie. System może działać na zasadzie blokady zapłonu, aby nie dopuścić do uruchomienia samochodu w momencie wykrycia alkoholu u kierowcy.

Firmy Hitachi i Honda opracowały prototyp przenośnego testera trzeźwości, który można zintegrować z inteligentnym kluczykiem pojazdu. Prototyp jest odporny na manipulacje i potrafi odróżnić oddech człowieka od alternatywnych gazów. Urządzenie to jest w stanie wykryć nasyconą parę wodną w ludzkim oddechu i w ciągu trzech sekund z dużą dokładnością zmierzyć poziom alkoholu.

Dowiedz się: Tak działa alkohol na organizm kierowcy

Prototyp ma wiele zalet w porównaniu z innymi blokadami zapłonu. Systemy oferowane obecnie wymagają, aby kierowca przeprowadził test po zajęciu miejsca za kierownicą w aucie. Nowe urządzenie pozwala kierowcy zmierzyć poziom alkoholu w organizmie w każdym miejscu jeszcze przed wejściem do samochodu, co obniża pokusę uruchomienia samochodu i ruszenia w drogę. Ponadto, urządzenie jest w stanie potwierdzić, że próbka pobrana do testu pochodzi z powietrza wydychanego przez człowieka i jednocześnie zbadać poziom alkoholu - testery dostępne na rynku tego nie potrafią. Wszystko to przyczyni się do ograniczenia liczby przypadków jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

Firmy Hitachi i Honda podkreślają, że to urządzenie to na razie prototyp, który z czasem zostanie wprowadzony na rynek.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: