SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Honda próbuje pobić Rekord Guinnessa w niskim spalaniu Hondą Civic 1.6 i-DTEC

Honda próbuje pobić Rekord Guinnessa w niskim spalaniu Hondą Civic 1.6 i-DTEC

29.05.2015, godz. 08:40
Honda Civic Tourer
Honda Civic Tourer foto: Honda

Podczas wyprawy przez Europę na dystansie 13 000 kilometrów, Honda zweryfikuje zużycie paliwa silnika 1.6 litra i-DTEC w rzeczywistych warunkach eksploatacji. W wyprawie wiodącej przez 24 państwa zostanie podjęta próba ustanowienia Rekordu Guinnessa w zakresie niskiego zużycia paliwa.

Dwóch członków zespołu badawczo-rozwojowego z należącego do Hondy centrum European Research & Development (R&D), rozpocznie podróż po Europie modelem Civic Tourer. Trasa będzie wiodła z Aalst w Belgii, przez kraje europejskie, aby po około 25 dniach i przejechaniu łącznie 13 614 kilometrów, powrócić do miejsca startu.

Japońska firma chce pochwalić się niskim zużyciem oleju napędowego w jednostce 1.6 litra i-DTEC. Według testów motor w rzeczywistych warunkach drogowych, potrafi zużywać mniej paliwa niż deklaruje producent. Podobna próba jeszcze nigdy nie była podejmowana w Europie. Zgodnie z wytycznymi Księgi Rekordów Guinnessa, podczas próby bicia rekordu, w samochodzie - przez całą podróż - muszą znajdować się obaj kierowcy. Będą nimi Fergal McGrath i Julian Warren, koledzy pracujący od około 18 lat w dziale badawczo-rozwojowym Hondy przy europejskiej fabryce firmy w Swindon w Wielkiej Brytanii.

Sprawdź: Odświeżona Honda Civic - znamy pełny polski CENNIK

Oficjalna nazwa Rekordu Guinnessa brzmi "Najniższe zużycie paliwa - wszystkie 24 państwa Unii Europejskiej". Wydajność paliwowa będzie mierzona w litrach na 100 kilometrów oraz w milach na galon. Jeśli próba zakończy się sukcesem, nowy rekord będzie obowiązywał wszystkie samochody osobowe, w tym modele hybrydowe i elektryczne. W oparciu o rygorystyczne założenia, załoga samochodu biorącego udział w próbie bicia rekordu musi zgromadzić w każdym z 24 wymienionych państw określone dowody, jak na przykład zapis w dzienniku pokładowym dotyczący spalania/przebiegu, odczyt GPS, nagranie wideo, zdjęcia oraz podpisy niezależnych świadków, co będzie gwarancją tego, iż zespół rzeczywiście odwiedził te państwa.

W celu dokładnego śledzenia trasy przejazdu, czasu podróży i pokonanego dystansu, samochód został wyposażony w urządzenie lokacyjne dostarczone. Zainteresowani tym wydarzeniem będą mogli na bieżąco śledzić przebieg podróży na stronie http://www.tracker.co.uk/RealFuelChallenge. Samochód biorący udział w próbie bicia rekordu, to auto seryjne bez żadnych modyfikacji mogących wpłynąć na wynik. Samochód może jechać wyłącznie po lądzie, dlatego trasa nie obejmuje Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru i Malty.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: