SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news HondaJet już w produkcji - pierwszy odrzutowiec Hondy debiutuje - WIDEO

HondaJet już w produkcji - pierwszy odrzutowiec Hondy debiutuje - WIDEO

30.07.2014, godz. 05:44
HondaJet
HondaJet / pierwszy odrzutowiec marki Honda foto: Honda

Pierwszy produkcyjny odrzutowiec marki Honda, po raz pierwszy oficjalnie wzbił się w powietrze i dał pokaz swoich możliwości przed publicznością. Samolot HondaJet zadebiutował podczas pokazów lotniczych EAA AirVenture Oshkosh 2014, odbywających się w Wisconsin w Stanach Zjednoczonych.

Honda rozpoczyna swoją zaawansowaną technologicznie przygodę w branży lotniczej. Samolot oficjalnie zaprezentował w USA prezes i dyrektor zarządzający Honda Aircraft Company, Michimasa Fujino. - Zdecydowaliśmy się na debiut wersji produkcyjnej samolotu HondJet właśnie w tym miejscu, aby zademonstrować potęgę marzeń i inspirować innych nieustannym dążeniem naszej firmy do ich realizacji - powiedział prezes.

Czytaj też: Honda CR-V najlepiej sprzedającym się SUV-em na świecie - GALERIA

HondaJet jest najnowocześniejszym lekkim odrzutowcem dyspozycyjnym na świecie, charakteryzującym się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Maszyna lata szybciej, wyżej, ciszej i bardziej ekonomicznie od swoich konkurentów, a jednocześnie wnosi wiele rozwiązań nietypowych dla konstrukcji współczesnych samolotów. W wyniku wieloletnich prac badawczo-rozwojowych, inżynierowie Hondy stworzyli konfigurację Over-The-Wing Engine Mount (OTWEM), która zakłada umieszczenie silników nad skrzydłami, a także kadłub i skrzydła samolotu o naturalnym przepływie laminarnym oraz w pełni kompozytową strukturę kadłuba.

HondaJet do napędu wykorzystuje dwa bardzo oszczędne silniki turboodrzutowe GE Honda HF120. Samolot został wyposażony w najbardziej zaawansowany system awioniki z dostępnych dla lekkich turboodrzutowców. Jest to nowej generacji system Garmin® G3000 z trzema panoramicznymi, 14-calowymi monitorami i dwoma mniejszymi dotykowymi ekranami funkcyjnymi. Wszystkie te innowacje sprawiają, że HondaJet jest najszybszym, najbardziej przestronnym i najbardziej wydajnym odrzutowcem w swojej klasie.

WIDEO - tak wygląda i lata odrzutowiec HondaJet

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: