SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Ile litrów paliwa kupi Polak za średnią krajową? Dwa razy mniej niż Grek!

Ile litrów paliwa kupi Polak za średnią krajową? Dwa razy mniej niż Grek!

06.12.2014, godz. 10:03
Tankowanie, paliwo, dystrybutor, stacja benzynowa
foto:

Mimo, że od tygodni ceny benzyny systematycznie spadają Polacy nadal zostają w ogonie. Bowiem za średnią pensję w porównaniu do obywateli innych państw są jej w stanie kupić naprawdę niewiele.

Jak informuje hotmoney.pl przeciętny obywatel Stanów Zjednoczonych jest w stanie kupić prawie 3 734 litry paliwa za przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto. Wynika to z niskiej ceny tego surowca i wysokich przeciętnych zarobków, które wynoszą w przeliczeniu na euro 2 464.

Ile paliwa kupi Polak za średnią krajową?

Przeciętna siła nabywcza pensji Amerykanina jest ponad 7-krotnie większa niż Polaka, który za swoją pensję jest w stanie kupić jedynie 504 litrów paliwa. Dużo więcej od Polaka zatankuje też mieszkaniec Luksemburga - 2 885 litrów, Niemiec - 1785 litrów, a nawet Grecji - 956 litrów.

Zobacz też: LPG bez tajemnic. Instalacja gazowa w aucie to sposób na oszczędność

Wpływ na to ma nie tylko wysokość zarobków, ale również wysokie marże na paliwo utrzymywane na polskich stacjach, które w ten sposób chcą sobie odbić słabsze obroty w czas kiedy paliwo było droższe. Gorzej mają tylko Słowacy i Bułgarzy, którzy za średnie wynagrodzenie mogą sobie pozwolić na 476 i 272 litry miesięcznie.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Jerzy Krasnodębski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: