SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Ile płacisz za posiadanie auta? Więcej niż Czech czy Niemiec!

Ile płacisz za posiadanie auta? Więcej niż Czech czy Niemiec!

14.02.2017, godz. 11:19
kluczyki do samochodu
kluczyki do samochodu foto: SHUTTERSTOCK

Badania LeasePlan Car Cost Index 2016 wskazują ile przeciętny mieszkaniec Europy wydaje na swój samochód.  Średnio kosztuje go to 344 euro miesięcznie, choć rekordziści muszą wysupłać nawet 800 euro!

Pod uwagę wzięto 24 kraje i samochody małe oraz kompaktowe pokroju Renault Clio, Opla Corsy, Volkswagena Golfa czy Forda Focusa. Statystyki obejmują pierwsze trzy lata użytkowania oraz przebieg wynoszący 20 000 kilometrów rocznie.

Zobacz też: Rosnące ceny OC – o ile więcej zapłacimy? [TABELA]

Zauważyć można odwrót od silników wysokoprężnych – samochody z takimi jednostkami kosztują swoich właścicieli sporo w Holandii, Włoszech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Średni miesięczny koszt użytkowania ropniaka to prawie 700 euro w Norwegii! Najoszczędniej jest kupić i użytkować diesla w Czechach, Niemczech lub w Polsce.

W ciągu pierwszych trzech lat najwięcej zapłacimy za utratę wartości (36% miesięcznych wydatków), podatki i rejestracje (20%), paliwo (13%) oraz ubezpieczenie (13%). Oczywiście koszty serwisu nie są na początku ogromne, jednak różnią się w zależności od kraju. W Szwecji kierowcy płacą średnio 85 euro miesięcznie za utrzymanie auta w topowej kondycji, za to w Turcji już tylko 28 euro. Nie bez znaczenia są tu koszty robocizny.

Pisaliśmy o: Ubezpieczyciele dalej oszukują na odszkodowaniach!

Najwyższe koszty ubezpieczenia znajdziemy w Szwajcarii – to wydatek średnio 117 euro w skali miesiąca!

W Polsce średni koszt utrzymania samochodu z silnikiem benzynowym to 426 euro, w przypadku diesla zapłacimy 464 euro miesięcznie.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: