SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Inspekcja Transportu Drogowego do likwidacji – co z fotoradarami?

Inspekcja Transportu Drogowego do likwidacji – co z fotoradarami?

25.10.2016, godz. 15:58
Inspekcja Transportu Drogowego, ITD
Inspekcja Transportu Drogowego foto: Super Express

Optymistyczne plany zakładają, że ITD, czyli Inspekcja Transportu Drogowego, może zostać zlikwidowana już na początku przyszłego roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało bowiem odpowiedni projekt.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymywanie dwóch służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach nie ma żadnego sensu. Co więcej, pokrywa się to z opinią Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku.

Zobacz też: Co czwarty fotoradar nie pracuje prawidłowo

Inspekcja Ruchu Drogowego w pierwszej połowie tego roku wystawiła 214 tysięcy mandatów, lecz skuteczność ich ściągania pozostawia wiele do życzenia. Nieco ponad 40% właścicieli aut, którzy otrzymali mandaty z fotoradarów, nie wskazuje winnych.

Inspektorzy pracujący w ITD – mowa tu o 700 osobach - zostaną przeniesieni do policji drogowej. Teraz to ta jednostka będzie wystawiać mandaty. Obsługą systemu fotoradarów zajmą się więc ci sami ludzie, lecz działający w innych służbach. 400 urządzeń do pomiaru prędkości pozostanie na swoich miejscach.

Choć projekt jest już gotowy, musi on przejść drogę legislacji. Jak przyznaje Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych, wejście ustawy w życie na początku roku jest mocno optymistycznym planem. Pozostaje więc czekać.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: