SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Inteligentna opona Goodyear dostosowująca się do warunków na drodze

Inteligentna opona Goodyear dostosowująca się do warunków na drodze

08.03.2017, godz. 15:57
Goodyear IntelliGrip Urban
Goodyear IntelliGrip Urban foto: x-news

Goodyear podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie, przedstawił jak może wyglądać opona w niedalekiej przyszłości. Model IntelliGrip Urban to koncepcyjna opona zaprojektowana dla przyszłych generacji autonomicznych pojazdów elektrycznych, które będą używane na zasadach współdzielenia na obszarach miejskich.

IntelliGrip Urban opiera się na zaawansowanej technologii wbudowanych czujników (Sensor-in-Tire). Konstrukcja wspiera działanie autonomicznych układów kontroli pojazdu i zwiększa bezpieczeństwo pasażerów. Koncepcyjna opona rozpoznaje warunki drogowe i pogodowe. Zebrane dane są przesyłane bezpośrednio do systemu komputerowego pojazdu, umożliwiając optymalizację prędkości, hamowania, prowadzenia i stabilizacji.

Zobacz: Salon Samochodowy Genewa 2017 - DUŻA GALERIA

- Czujniki w oponie są w stanie ocenić, czy droga jest sucha, mokra, gorąca czy zimna. Następnie wszystkie informacje uzyskane przez czujniki są przesyłane do sztucznej inteligencji. Komputer przetwarza je i wysyła z powrotem do opony, dzięki czemu dostosowuje się ona do warunków panujących na drodze - mówi Jean-Claude Kihn, prezes Goodyear w regionie EMEA.

Koncepcyjna opona ma wysoki i wąski kształt (Tall and Narrow) zmniejszający opory toczenia, co zwiększa wydajność energetyczną i zasięg pojazdów elektrycznych w miejskim środowisku. Wspomniana technologia czujników wbudowanych w opony, dodatkowo umożliwi operatorom flot pojazdów precyzyjnie identyfikować i zapobiegać problemom związanym z ogumieniem jeszcze przed ich wystąpieniem.

Źródło: X-NEWS
autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: