SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Inwestorzy chcą odszkodowania za spadek wartości akcji Volkswagena

Inwestorzy chcą odszkodowania za spadek wartości akcji Volkswagena

15.03.2016, godz. 14:29
Volkswagen AG
Volkswagen AG foto: EAST NEWS

Inwestorzy żądają od koncernu odszkodowań za znaczny spadek wartości akcji. Prawnicy twierdzą, że to dopiero początek roszczeń, którą uderzą w Volkswagena.

Niemiecka agencja prasowa Dpa potwierdziła informacje o pozwach, które złożyli inwestorzy. Chodzi o odszkodowania, o których wcześniej informował dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i telewizje NDR oraz WDR. Agencja Dpa uzyskała potwierdzenie od adwokata Andreasa Tilpa. - 278 instytucjonalnych inwestorów żąda od Volkswagena odszkodowania w łącznej kwocie 3,255 miliarda euro - powiedział Tilp.

Zobacz też: Według byłego pracownika Volkswagena, Koncern niszczył dokumenty

Podstawą do składania pozwów ma być gwałtowny spadek cen akcji po ujawnieniu afery Dieselgate. Inwestorzy zarzucają niemieckiemu koncernowi, że zdecydowanie za późno poinformował o całej aferze. Pierwsze informacje o aferze Volkswagen przekazał giełdzie 22 września, a media donosiły o skandalu już 3 września. Volkswagen broni się stwierdzeniami, że amerykańskie władze ujawniły całą sprawę  dopiero 18 września, a koncern poinformował swoich inwestorów o problemach tuż po dokonaniu obliczeń, jak Dieselgate wpłynie na kondycję finansową VAG.

Zobacz również: Kryzys Volkswagena to kryzys całej branży. Eksperci komentują skuteczność działań Koncernu

W ocenie specjalistów, sprawa najprawdopodobniej skończy się w sądzie krajowym w Brunszwiku. Grupę inwestorów będzie reprezentował mecenas Andreas Tilp. Wśród domagających się odszkodowania jest m.in. fundusz emerytalny Calpers (największy w USA) i niemiecki bank Deka. Adwokat twierdzi, że 278 pozywających to dopiero początek, a niebawem pozwy o odszkodowania złożą kolejni inwestorzy.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: