SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Jak bezpieczne stały się auta w ciągu 17 lat?

Jak bezpieczne stały się auta w ciągu 17 lat?

17.05.2017, godz. 12:14

Każda kolejna generacja auta wprowadza do gamy kolejne systemy bezpieczeństwa, lepsze materiały oraz sztywniejsze nadwozia. Jak w takim razie w przypadku zderzenia zachowa się stosunkowo młode auto, a jak niemal pełnoletni pojazd?

Pytanie jest poważne, bowiem średnia wieku pojazdów na polskich drogach to aż 12 lat, a starsze okazy nie są niczym niezwykłym. By sprawdzić jak zachowuje się konstrukcja nadwozia nagryziona zębem czasu, postawiono naprzeciw siebie dwie Toyoty Corolle – jedną z 2015 roku, drugą z 1998 roku.

Zobacz też: Od nowego roku koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Starszy egzemplarz nie posiada nawet poduszek powietrznych (choć pojawiły się one w tym roku produkcji na rynku amerykańskim). Auta pędziły z prędkością około 65 kilometrów na godzinę.

Skala zniszczeń starszej Toyoty okazuje się zaskakująca. W testach zderzeniowych otrzymała ona 0,40 punktu, podczas gdy auto z 2015 roku uzyskało wynik 13 oczek w 16-stopniowej skali. Kierowca auta z 1998 roku nie miał szans.

Możemy narzekać na większą wagę aut, rosnące słupki A oraz masę elektronicznych wspomagaczy, lecz trudno zlekceważyć ich znaczenie przy podczas poważnej kraksy.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebook

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: