SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nawigacja może pomóc ominąć przycmentarne korki

Nawigacja może pomóc ominąć przycmentarne korki

28.10.2013, godz. 20:08
korki w dzień Wszystkich Świętych
foto:

Więcej aut na drogach międzymiastowych, korki i tymczasowe zmiany organizacji ruchu w okolicach cmentarzy oraz wzmożone kontrole drogowe. To połączenie co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych wróży zamęt i nerwowość na drogach. Przed utrudnieniami można się jednak ustrzec dzięki nawigacji GPS, wykorzystującej lokalne informacje o zmianach wokół cmentarzy i rozstawieniu kontroli drogowych.

Na początku listopada sytuacja na drogach staje się napięta. Pół Polski rusza w dłuższe trasy – do miejscowości, gdzie znajdują się groby bliskich – a następnie cała Polska kieruje się ku cmentarzom. W pierwszej kolejności robi się więc tłoczno na drogach międzymiastowych, potem jest nerwowo w okolicach cmentarzy z powodu zwiększonego natężenia ruchu samochodów i fal pieszych, zalewających ulice. Do tego dochodzą zamknięcia fragmentów ulic, tymczasowe parkingi, objazdy, a zmiany w organizacji ruchu dezorientują kierowców, którzy zmuszeni są odstać swoje w przycmentarnych korkach.

Patrz też: Będzie wolno i nerwowo w dzień Wszystkich Świętych

Z pomocą może przyjść kierowcom satelitarna nawigacja na telefony i tablety. Przykładowo NaviExpert - dostawca aplikacji na tego typu urządzenia korzysta z pochodzących od lokalnych służb informacji o zmianach w organizacji ruchu, objazdach, zamknięciach fragmentów ulic, czy tymczasowych parkingach przy cmentarzach w kilkudziesięciu miastach w całej Polski (w tym wszystkich wojewódzkich). Aktualizowane na bieżąco mapy online pozwalają użytkownikom nawigacji widzieć tylko te zmiany, które obowiązują w rzeczywistości.

Przeczytaj: Jesienne pułapki na drodze: uwaga na liście i niskie słońce

Sporym ułatwieniem dla kierowców jest możliwość nawigowania do cmentarzy i na okoliczne, również te tymczasowe, wprowadzone tylko na czas listopadowego weekendu, parkingi, które znajdą się w bazie POI (miejsc użytecznych). Dzięki wykorzystaniu danych o prędkościach, z jakimi poruszają się kierowcy na drogach, taka aplikacja nawigacyjna jak NaviExpert, pomoże też uchronić się przed korkami, które tworzą się w okolicach cmentarzy. Dane te są na bieżąco przetwarzane, co pozwala na automatyczne wytyczenie najlepszej trasy, omijającej najbardziej zakorkowane odcinki.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: