SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru straży miejskiej

Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru straży miejskiej

29.07.2013, godz. 20:09
fotoradary w Polsce
foto:

Straż miejska bądź gminna nie może karać kierowców na podstawie zdjęć zrobionych ze stacjonarnych fotoradarów. "Super Express" podpowiada, jak skutecznie uniknąć zapłaty mandatu!

Po tym jak Prokuratura Generalna oceniła, że wystawianie mandatów przez straż miejską na podstawie zdjęć zrobionych ze stacjonarnych fotoradarów jest nielegalne i odbywa się bez odpowiednich przepisów prawnych, miliony kierowców mogą odetchnąć z ulgą.

>>> Straż miejska nie może łapać kierowców na fotoradar! <<<

- Straż gminna czy miejska nie może występować w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia ujawnione za pomocą stacjonarnych fotoradarów - powiedział nam Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej. Co zatem ma zrobić kierowca auta, któremu straż miejska bądź gminna przesłała pismo z wezwaniem do zapłaty mandatu? Podpowiadamy!

Jak uniknąć płacenia mandatu

Przesłać do straży pismo, w którym żądamy przesłania fotografii wykonanej przez urządzenie rejestrujące (jeśli takiej nie otrzymaliśmy).

W piśmie pytamy też, czy zdjęcie zostało wykonane przez urządzenie stacjonarne, czy mobilne.

Następnie żądamy kopii homologacji urządzenia, które wykonało zdjęcie.

Prosimy też o podanie nazwy i numeru fabrycznego tego urządzenia.

W piśmie pytamy straż, czy neguje ona stanowisko prokuratora generalnego w zakresie braku zgodności z konstytucją art. 96 § 3 k.w. oraz art. 78 ust. 4 i 5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Na koniec pytamy, czy straż miejska zamierza nakładać mandaty karne oraz kierować wniosek o ukaranie do sądu w niniejszej sprawie pomimo stanowiska prokuratora generalnego w zakresie braku konstytucyjności przepisów wskazanych w piśmie z dnia 12 kwietnia 2013 roku.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: