SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Jakie auta są obarczone największym ryzykiem kradzieży – raport

Jakie auta są obarczone największym ryzykiem kradzieży – raport

17.06.2016, godz. 14:16
złodziej, włamywacz
Włamanie do samochodu foto: SHUTTERSTOCK

Przyjęło się, że najczęściej kradzionymi auta są samochody niemieckie i japońskie. Jednak  raport Instytutu Samar rzuca nowe światło na tę sprawę, Sprawdź jakie jest ryzyko, że Twoje auto zostanie skradzione.

Eksperci z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar opracowali raport z analizy danych dotyczących kradzieży aut osobowych w Polsce w 2015 roku. Wynika z niego, że szansa na kradzież Volkswagena czy Mazdy jest o wiele mniejsza, niż np. w przypadku auta chińskiej produkcji.

We wstępie do raportu zawarto kilka istotnych danych. Czytamy w nim, że według danych Komendy Głównej Policji w 2015 roku, łącznie skradziono 13 408 samochodów osobowych. Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wskazują, że w 2015 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano „tylko” 8 256 samochodów osobowych. Różnica w tych liczbach wynika z odmiennej metodologii zbierania danych.

Zobacz też: W Ameryce też kradną auta! Zobacz, jakie najczęściej

Policja odnotowuje auto jako skradzione w momencie zgłoszenia szkody, CEPiK – dopiero gdy pojazd zostaje wyrejestrowany w następstwie kradzieży. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami może upłynąć wiele miesięcy, co wiąże się z procedurą postępowania w przypadku kradzieży pojazdu. To zaś oznacza, że część aut zgłoszonych policji jako skradzione może trafić do CEPiK-u jako wyrejestrowane dopiero w następnym roku, a część aut z CEPiK-u została odnotowana przez policję już w roku poprzednim.

Niektóre auta z bazy policji w ogóle nie trafiają do bazy CEPiK. Tak dzieje się np. gdy pojazd zostanie odzyskany i zwrócony właścicielowi. Według danych KG Policji, w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 27 stycznia 2016 r. spośród wszystkich samochodów osobowych, które były zarejestrowane w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji jako utracone (28 429 szt.) zostało odzyskanych 7 577 szt. (26,65%)

Inne wnioski zawarte w raporcie są następujące:

-stare diesle bardziej narażone na kradzież, niż np. auta z silnikami benzynowymi,

-auta elektryczne, hybrydy i zasilane LPG stanowiły zaledwie 0,06% pojazdów skradzionych w 2015 roku,

-ponad 80 procent skradzionych aut należało do osób prywatnych.

Pełną wersję raportu można znaleźć na stronie www.samar.pl

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: