SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Jazda samochodem po spożyciu alkoholu – kary i konsekwencje

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu – kary i konsekwencje

24.07.2017, godz. 07:00
pijany kierowca, alkomat, alkohol
foto: SHUTTERSTOCK

Polscy kierowcy często lekkomyślnie podchodzą do kwestii prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Tylko podczas ostatniej majówki zatrzymano aż 1721 pijanych osób za kółkiem! Jakie są konsekwencje prawne dla takiego kierowcy?

Polskie prawo wyjątkowo restrykcyjnie podchodzi do prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Zasady są proste – piłeś, nie jedź. Jeśli zostaniemy zatrzymani "pod wpływem", konsekwencje zależą od liczby promili. Stan po spożyciu oznacza zakres od 0,2 do 0,5 promila we krwi, co na alkomacie oznacza pomiar 0,1 mg na dm3 wydychanego powietrza.

Jeśli zostaniemy złapani z takim wynikiem trzeba liczyć się z konsekwencjami w postaci grzywny (od 50 do 5000 złotych) lub kary aresztu (od 5 do 30 dni) oraz dodatkowo zakazem prowadzenia pojazdów i zatrzymaniem uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Na ten czas starosta odbiera kierowcy uprawnienia.

Zobacz też: Jedziesz za granicę? Nie pal za kółkiem!

Jeśli kierowca ma więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, popełnia przestępstwo. Grozi mu za to kara więzienia do dwóch lat, grzywna od 100 zł do... 1 080 000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Od 1 czerwca 2017 roku przepisy się zaostrzyły i jeśli z zakazem prowadzenia znowu znajdziemy się za kółkiem, zostaniemy skazani na dwa lata więzienia. Kolejne złamanie zakazu to następne 5 lat.

Pisaliśmy o: Brak ubezpieczenia OC? Nie wypłacisz się do końca życia!

Spowodowanie stłuczki pod wpływem alkoholu nie zawsze oznacza automatyczne przerzucenie winy na nas, lecz trzeba liczyć się z konsekwencjami takimi jak w przypadku zwykłego zatrzymania.

Jeśli jednak mamy do czynienia z wypadkiem (czyli obrażenia ciała jednego z uczestników są poważne), nowe przepisy mówią o braku możliwości zawieszenia kary oraz o minimalnym czasie odsiadki w wysokości dwóch lat.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: