SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Jazda w słuchawkach na rowerze powinna być zakazana? Tego chcą kierowcy

Jazda w słuchawkach na rowerze powinna być zakazana? Tego chcą kierowcy

17.08.2016, godz. 10:50
Jazda w słuchawkach na rowerze
Jazda w słuchawkach na rowerze foto: SHUTTERSTOCK

Jazda rowerem z założonymi słuchawkami jest niebezpieczna. Bez względu na to jaką trasą porusza się cyklista, przez zablokowanie zewnętrznych bodźców dźwiękowych narażane jest zdrowie rowerzysty oraz innych. Według kierowców samochodów taka jazda rowerem w słuchawkach powinna być prawnie zakazana.

"Rzeczpospolita" informuje o ważnym problemie. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Profilaktyki Społecznej, ok. 80 proc. rolkarzy i od 20 do 25 proc. rowerzystów jeździ słuchając muzyki. Choć badane osoby korzystające z takich aktywności nie dostrzegają problemu w takim zachowaniu, to tego typu postępowanie jest ryzykowne i wpływa na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Zobacz: Rowerzysta pirat! Złamał przepis narażając siebie i innych

- Smartfony, telefony komórkowe, gry geolokalizacyjne, słuchawki dekoncentrują rowerzystów, rolkarzy, kierowców, ale i pieszych. To sprzyja wypadkom" - mówi inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", kierowcy w aż 81 proc. są za wprowadzeniem prawnego zakazu jazdy na rowerze oraz na rolkach w słuchawkach. Taki zakaz miałby obowiązywać na drogach publicznych i ścieżkach rowerowych równoległych do takich jezdni.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: