SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Jechał ponad 180 km/h na dwóch kołach – zobacz WIDEO

Jechał ponad 180 km/h na dwóch kołach – zobacz WIDEO

27.10.2016, godz. 12:33
Jazda na dwóch kołach rekord guinessa
Bicie rekordu Guinessa w jeździe na dwóch kołach foto:

Fin Vesa Kivimaki pobił rekord Guinessa w najszybszej jeździe na dwóch kołach. Wyczyn wymagał nie tylko specjalnie przygotowanego samochodu, ale i unikatowych opon.

Poprzedni rekord został ustanowiony w 1997 roku – wtedy też Szwed Goran Eliasos gnał aż 181,25 kilometra na godzinę. Przez tyle lat nie udało się poprawić tego wyniku – aż do teraz. Vesa Kivimaki osiągnął prędkość nieco ponad 186 kilometrów na godzinę.

Zobacz też: nowe BMW serii 5 w nowej odsłonie filmu "The Hire" - WIDEO

Największym problemem okazały się opony. Podczas jazdy na dwóch kołach, gumy stykają się z asfaltem swoim profilem. Ta część opony nie jest najmocniejszym ogniwem, co sprawiało, że pobicie rekordu graniczyło z cudem.

Dlatego też Nokian, firma oponiarska pochodząca tak jak Vesa z Finlandii, przygotowała specjalną konstrukcję z użyciem Aramidu. To niezwykle silne włókno syntetyczne, które nie tylko jest zdolne znieść gigantyczne temperatury, ale i jest niezwykle mocne.

Kivimaki w swoim BMW 335i przejechał dwa razy odcinek stu metrów w... sierpniu, lecz dopiero teraz mógł pochwalić się swoim rekordem.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: