SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news To już 10 lat europejskiej produkcji Kia Motors na Słowacji

To już 10 lat europejskiej produkcji Kia Motors na Słowacji

09.12.2016, godz. 08:00
fabryka Kia
fabryka Kia foto: Kia

Kia Motors obchodzi 10 rocznicę rozpoczęcia produkcji w Europie. Dokładnie 7 grudnia 2006 roku uruchomiono zakłady Kia Motors Slovakia w mieście Żylina. Od tamtej pory z linii montażowych zjechało już ponad 2,5 mln pojazdów oraz 3,8 mln jednostek napędowych.

Firma Kia Motors od czasu swego przybycia na Słowację, zainwestowała już ponad 1,7 mld Euro, tworząc co najmniej 20.000 nowych miejsc pracy w samym zakładzie produkcyjnym i wśród 40 najważniejszych dostawców. Działająca na co dzień w systemie trzyzmianowym Kia Motors Slovakia zatrudnia bezpośrednio ok. 3800 osób (w średnim wieku 35 lat) wytwarzających gamę modelową Kia cee'd, Sportage i Venga z przeznaczeniem na eksport do 95 krajów całego świata. Samochody z kierownicą po prawej stronie stanowią 14% produkcji zakładu Żylina – a na drogach Słowacji porusza się już niemal 40.000 pojazdów pochodzących z tej jedynej europejskiej fabryki samochodów Kia.

Przeczytaj: TEST nowa Kia Sportage 1.7 CRDI 6MT 2WD L

Z fabryki w Żylinie wyjeżdżają codziennie dwa pełne pociągi oraz 90 naczep samochodowych z 1400 samochodami z przeznaczeniem w 95% na rynki międzynarodowe. Począwszy od roku 2006 najwięcej pojazdów trafiało do Rosji (18%), Wielkiej Brytanii (21%), Niemiec (9%), Hiszpanii (6%) oraz Włoch (6%). Zakład Żylina wyprodukował ponadto całą serię unikalnych pojazdów flotowych dla polskiej i słowackiej policji, Poczty Republiki Czeskiej, słowackich wypożyczalni samochodów oraz – największej firmy farmaceutycznej i prowidera usług mobilnych w Polsce.

W ciągu ostatnich 10 lat najpopularniejszą gamą modelową fabryki Kia w Żylinie był cee’d z 45-procentowym udziałem w  produkcji ogólnej – przed modelem Sportage, aktualnym bestsellerem Kia w Europie. Czarny, biały i srebrny to najczęściej wybierane przez klientów europejskich kolory lakieru nadwozia.

W fabryce Żylina działają równolegle dwa zakłady produkujące jednostki napędowe. Wśród 3,8 mln silników wytworzonych do dnia dzisiejszego, aż 53% stanowią silniki benzynowe. Niemal połowa tej produkcji eksportowana jest do fabryki Hyundai Motor Manufacturing w czeskim mieście Nosovice.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: