SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news To już koniec quattro GmbH! Co dalej?

To już koniec quattro GmbH! Co dalej?

30.11.2016, godz. 11:21
Audi Sport GmbH
Audi Sport GmbH foto: Audi

To już koniec założonej w 1983 roku w Neckarsulm spółki quattro GmbH odpowiedzialnej między innymi za budowę sportowych samochodów Audi z logo RS. Nie jest to jednak wcale koniec definitywny - spółkia zmieniła tylko swą nazwę na Audi Sport GmbH.

Od roku 1983, quattro GmbH z główną siedzibą w Neckarsulm, buduje samochody o dużej mocy i tworzy najbardziej zaawansowane, motoryzacyjne rozwiązania techniczne. Teraz, ta spółka - córka Audi AG, zmieniła swą nazwę na Audi Sport GmbH. Opiera swoją strategię na czterech filarach. Firma konstruuje i wytwarza m.in. model Audi R8, całą gamę samochodów Audi typu RS, ale odpowiada też za dostarczanie wyczynowych aut wyścigowych klientom zewnętrznym, czyli za program Audi Sport customer racing. Poza tym, zajmuje się indywidualizacją aut w programie Audi exclusive oraz produkcją i dystrybucją akcesoriów Audi Sport collection.

Przeczytaj: TEST Audi R8 V10 Plus 5.2 FSI quattro: drogowy myśliwiec

Nazwa Audi Sport inspirowana jest długą i pełną sukcesów tradycją sportów motorowych czterech pierścieni. Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku, legendarne "Srebrne Strzały" marki Auto Union, były na wszystkich wyścigowych torach ówczesnego świata niedoścignionym wzorem. W latach osiemdziesiątych XX w. Audi quattro ze stałym napędem na cztery koła nie miało sobie równych na trasach rajdowych. Na początku XXI wieku Audi zdominowało długodystansowe wyścigi z 24 godzinnym Le Mans na czele.

Dziś, marka z czterema pierścieniami w logo angażuje się w wyścigi serii DTM, Formuły E, GT i klasy TCR. Wspiera też młodych kierowców startujących w pucharze Audi Sport TT Cup. Z wyników badań i opracowywanych tu dla potrzeb sportów motorowych rozwiązań technicznych, korzystają również auta produkcji seryjnej. Audi R8 i modele typu Audi RS, są sportową awangardą marki, łącząc najwyższą wydajność z ekskluzywnością i prestiżem.

.
Audi RS z Neckarsulm

Skrót RS oznacza najmocniejszy w danej rodzinie Audi silnik, dynamikę, oszczędność formy, doskonałe właściwości użytkowe oraz stały napęd na cztery koła quattro. Tradycja aut z Ingolstadt z oznaczeniem RS rozpoczęła się wraz z pojawieniem się na drogach Audi RS 2 Avant w roku 1994. Samochód ten wyznaczył nowe trendy: 5-miejscowego sportowca z dużym bagażnikiem. Od tamtej pory, quattro GmbH stale poszerzało gamę modeli typu RS, która dziś sięga od kompaktowego Audi RS3 po ekskluzywne Audi RS6 Avant i Audi RS7 Sportback. Celem, na którym skupia się Audi Sport GmbH, jest produkcja najbardziej prestiżowych modeli z oferty samochodów proponowanych przez Audi AG.

Sprawdź: TEST Audi S8 plus 4.0 V8 TFSI quattro: niemiecka duma

Na czele oferty Audi AG stoi Audi R8. Pierwsza generacja tego innowacyjnego projektowo pojazdu weszła na rynek w roku 2007. Najbardziej charakterystyczne cechy Audi R8 to: montowany centralnie silnik, konsekwentnie wdrażana lekka konstrukcja oparta na rozwiązaniu Audi Space Frame oraz napęd quattro. Ten sportowy samochód dużej mocy dostarcza ekstremalnych doznań podczas jego prowadzenia, a dzięki optymalnemu stosunkowi masy do mocy nadaje się również idealnie na tor wyścigowy.

.
Audi Sport GmbH produkuje obecnie:

- Audi RS3 Limousine 
- Audi RS Q3, Audi RS Q3 performance 
- Audi RS6 Avant, Audi RS6 Avant performance 
- Audi RS7 Sportback, Audi RS7 Sportback performance 
- Audi TT RS Coupe, Audi TT RS Roadster 
- Audi R8 Coupe, Audi R8 Spyder 
- Audi S8 plus

W nadchodzących 18 miesiącach, Audi Sport GmbH wprowadzi na rynek osiem nowych modeli, umacniając swą pozycję. Ilość specjalistycznych dealerów Audi Sport zwiększy się z dzisiejszych 370, do około 600 na koniec 2017 r. Audi Sport GmbH zatrudnia aktualnie około 1200 pracowników w zakładach w Neckarsulm i w Ingolstadt.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: