SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news To już pewne – niemieckie autostrady będą płatne

To już pewne – niemieckie autostrady będą płatne

07.11.2016, godz. 11:29
autostrada, pobór opłat
Korek na autostradzie foto: Super Express

Niemcy od kilku lat przewidują wprowadzenie opłat za użytkowanie autostrad przez obcokrajowców, jednak dopiero teraz udało się dojść do porozumienia z Komisją Europejską. Ostateczne ceny winiet są rozsądnie skalkulowane.

Dwa lata – tyle trwały rozmowy w sprawie myta od samochodów osobowych poruszających się po niemieckich Autobahnach. We wrześniu Komisja Europejska zdecydowała, że sprawa trafi na wokandę – roczna opłata dla obywateli Niemiec liczyła 130 euro (lecz mieli otrzymywać pełną rekompensatę tej kwoty), z kolei ceny winiet krótkoterminowych (dla zagranicznych kierowców) były ustalone na zbyt wysokim poziomie.

Zobacz też: Nowa akcyza. Ile zapłacisz za Passata, Astrę, Golfa?

Na szczęście udało się przełamać impas w rozmowach. Ostatecznie ceny opłat za autostradę nie będą dyskryminować kierowców, niezależnie w jakim kraju zarejestrowane jest ich auto.

Ceny winiet są niezwykle konkurencyjne w stosunku do kosztów jakie trzeba ponieść w Polsce. 10 dni jazdy po Niemczech kosztować będzie około 65 złotych, a czym dłuższy okres – tym taniej. Za dwa miesiące zapłacimy około 130 złotych. Za rok – 560 złotych. Za zachodnią granicą czeka na nas 13 tysięcy kilometrów gładkich autostrad.

W Polsce za przejazd z Krakowa do Wrocławia zapłacimy 36 złotych. Z Warszawy do Świecka – 80 złotych. Dla porównania: roczna winieta w Szwajcarii kosztuje około 160 złotych, w Austrii – 370 złotych.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: