​Kajetan Kajetanowicz zdobył Rajdowe Mistrzostwo Europy! Powtórzył sukces Zasady i Hołowczyca

2015-10-12 10:33

Po ponad 18 latach Polacy doczekali się kolejnego tytułu Rajdowych Mistrzów Europy. Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran w dniu 11 października wywalczyli tytuł najlepszej załogi na Starym Kontynencie, będąc tym samym trzecią polską załogą w historii, której się to udało.

Życiowym sukcesem Kajetan Kajetanowicz nawiązuje do trzech triumfów Sobiesława Zasady wywalczonych w latach 60. i 70. oraz mistrzostwa Krzysztofa Hołowczyca z 1997 roku. Oprócz wymienionych zawodników, sukcesy w najstarszym rajdowym cyklu świata odnosili także tacy polscy kierowcy, jak Marian Bublewicz, Janusz Kulig i Michał Sołowow, którzy sięgali po tytuły Wicemistrzów Europy. Do indywidualnych triumfów Polacy dołożyli jeszcze jedno zwycięstwo - w klasyfikacji zespołowej dla LOTOS Rally Team.

Tak w telegraficznym skrócie wyglądała fenomenalna jazda Kajetana i Jarka po tytuł Rajdowych Mistrzów Europy. Najpierw bezapelacyjnie zwycięstwo w Rajdzie Janner, potem dobre tempo i cenne punkty na Łotwie. Finisz tuż za zwycięzcami w Rajdzie Irlandii, skuteczna walka o podium na malowniczych Azorach, imponujący debiut na szalenie szybkich szutrach Estonii. Dalej ważne trzecie miejsce w Rajdzie Barum, triumfalny nokaut na krętych oesach Cypru i wreszcie rewelacyjna postawa podczas Rajdu Akropolu.

To właśnie w Grecji przypieczętowane zostało zdobycie tytułu Rajdowych Mistrzów Europy. Na zmoczonych deszczem, pełnych błota, a przez to niewiarygodnie śliskich odcinkach 9. rundy FIA ERC, zawodnicy LOTOS Rally Team popisali się szybką i pewną jazd. Polacy w Rajdu Akropolu aż 5 z 6 rozegranych odcinków specjalnych ukończyli w pierwszej trójce, z czego 3 wygrali. Kajetanowicz i Baran wywalczyli aż 38 na 39 możliwych do zdobycia punktów.

Kajetanowicz i Baran jeżdżą Fordem Fiestą R5 - rajdówką przygotowaną przez polski odział M-Sport. Obecnie przewaga załogi LOTOS Rally Team w klasyfikacji FIA ERC jest już tak duża, że żaden z konkurentów nie zdoła ich przegonić w wyścigu do tytułu Mistrzów Europy. Podsumowując, polska załoga aż 7 z 8 rund mistrzostw ukończyła na podium, z czego trzy wygrała (Rajd Janner, Rajd Cypru, Rajd Akropolu). 104 na 117 oesów ukończyła w pierwszej trójce, z czego w 45 była najszybsza.