SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Kalendarz Rajdów WRC 2015: gdzie, kiedy, kto startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata 2015

Kalendarz Rajdów WRC 2015: gdzie, kiedy, kto startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata 2015

01.01.2015, godz. 08:00
Rajd Polski 2014 wygrał Sebastien Ogier,  Volkswagen Polo R WRC
foto: Volkswagen

Rok 2015 już się rozpoczął. 4 stycznia startuje Rajd Dakar, a 22 stycznia rusza kolejna edycja Rajdowych Mistrzostw Świata. Zobaczmy zatem gdzie w bieżącym roku można będzie zobaczyć kolorową kawalkadę popularnych rajdówek.

W 2015 roku na cykl Rajdowych Mistrzostw Świata składa się z 13 eliminacji rozrzuconych po całym świecie. Standardowo rozpoczynamy w Monte Carlo a kończymy w Wielkiej Brytanii. Przez cały rok rajdowy cyrk zawita m.in. do Szwecji, Argentyny, Polski, Australii czy Francji. Podczas rywalizacji przekonamy się, czy Mistrz Świata 2014 Sebastien Ogier jadący Volkswagenem Polo WRC obroni najważniejsze trofeum w cyklu. Poniżej prezentujemy kalendarz WRC 2015 oraz główne zespoły startujące w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata.

Przeczytaj też: Triumf VW Polo R WRC! Volkswagen Rajdowym Mistrzem Świata 2014

Kalendarium Rajdowych Mistrzostw Świata 2015:

Rajd Monte Carlo 22-25 styczeń 2015

Pierwszą eliminacją w której pojawią się wyczynowe rajdówki jest Rajd Monte Carlo. Wystartuje on 22 stycznia. Przez cztery dni kierowcy przejadą 15 Odcinków Specjalnych o łącznej długości 356,16 km. Rajd Monte Carlo jest eliminacją asfaltową, jednak często można spotkać odcinki pokryte śniegiem.

Rajd Szwecji 12-15 luty 2015

Po emocjonującej rywalizacji po alpejskich przełęczach, kierowcy przeniosą się na północ Europy do Szwecji. Druga runda Rajdowych Mistrzostw Świata jest jedyną eliminacją, rozgrywaną na śniegu. Co ciekawe od 1950 roku, kiedy rozgrywany jest Rajd Szwecji tylko dwukrotnie wygrywali go kierowcy spoza Skandynawii.

Rajd Meksyku 5-8 marzec 2015

Pierwszą szutrową eliminacją będzie, rozgrywany na początku marca, Rajd Meksyku. Składający się z 15 odcinków Rajd rozgrywany jest w wysokogórskim rejonie miasta Leon. Od 2004 roku jest eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata.

Rajd Argentyny 16-19 kwiecień 2015

Charakterystycznym elementem rozgrywanej w Ameryce Południowej, są wysokie Andy i liczne przejazdy przez wodę. 20 odcinków specjalnych rozgrywanych jest od 1980 roku. Bazą eliminacji jest Cordoba.

Rajd Portugalii 21-24 maj 2015

Prawie miesiąc przerwy i rajdowy cyrk przenosi się z powrotem do Europy. Drugą część europejskiej rywalizacji rozpoczną podczas Rajdu Portugalii. Eliminacja ma zmienić lokalizację jednak szutrowa charakterystyka pozostanie niezmienioną.

Rajd Włoch 11-14 czerwiec 2015

Kolejna szutrowa eliminacja rozgrywana jest na malowniczej wyspie Sardynia – stąd popularna nazwa Rajdu Sardynii. Centralnym punktem Rajdu jest Olbia. Do 2004 roku Rajd Włoch kojarzony był z asfaltami w okolicach San Remo.

Rajd Polski 2-5 lipiec 2015

Druga, po Rajdzie Monte Carlo, najstarsza eliminacja cyklu WRC. Rozgrywany na malowniczych szutrach Warmii i Mazur rajd trzeci raz będzie gościł najszybsze rajdówki świata. Bazą Rajdu będą Mikołajki.

Rajd Finlandii 30 lipiec – 2 sierpień 2015

Popularny Rajd Tysiąca Jezior odbywa się zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia. Charakterystycznym elementem są odcinki rozgrywane na szutrowych drogach w lasach i częste "hopy". Podobnie jak w Rajdzie Szwecji rzadko wygrywał ktoś spoza krajów Skandynawskich – tylko 7 razy.

Rajd Niemiec 20-23 sierpień 2015

Jeden z dwóch rajdów rozgrywany wyłącznie na asfalcie. Eliminacja, której cechą charakterystyczną są malownicze odcinki poprowadzone pośród winnic. Od 2002 roku gości w kalendarzu WRC. Baza rajdu znajduje się w Trewirze.

Rajd Australii 10-13 wrzesień 2015

Po długim epizodzie w Europie, rajdowa kawalkada przeniesie się do Australii. Szutrowe OS-y położone są w północnej części Nowej Południowej Walii. Impreza jest rozgrywana naprzemiennie z Rajdem Nowej Zelandii.

Rajd Francji 1-4 październik 2015

Po krótkiej wizycie poza Europą, Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata wracają na francuską Korsykę, gdzie rozgrywana jest 11. eliminacja cyklu. Druga, asfaltowa, eliminacja, rozgrywana jest na krętych i górskich drogach w okolicach miejscowości Ajaccio.

Rajd Hiszpanii 22-25 październik 2015

Przedostatni Rajd jest mieszanką asfaltowych i szutrowych odcinków. Rozgrywany jest w katalońskiej części Hiszpanii – często nazywany Rajdem Katalonii. 18 odcinków specjalnych rywalizacji wytyczono w tamtejszych górach.

Rajd Wielkiej Brytanii 12-15 listopad 2015

Kończącym cykl Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata, jest tradycyjnie Rajd Wielkiej Brytanii. Bardzo często rozgrywany w strugach deszczu pośród gór Walii. Od 1973 roku eliminacja WRC.

Sprawdź też: TEST Volkswagen Polo R WRC 2.0 TSI: mały szaleniec - ZDJĘCIA

Zespoły Rywalizujące w Rajdowych Mistrzostwach Świata 2015:

Na odcinkach specjalnych rywalizować będą cztery zespoły fabryczne i cztery teamy WRC. Na ten moment nie wiadomo, kto przygotuje rajdowego Forda Fiestę WRC naszemu "rodzynkowi" w cyklu – Robertowi Kubicy. Krakowianin zapowiedział już start w pełnym cyklu. Citroen zgłosił również na Rajd Monte Carlo Sebastiena Loeba.

Volkswagen Motorsport (Volkswagen Polo WRC)

- Sebastien Ogier / Julien Ingrassia
- Jari-Matti Latvala / Mikka Anttila

Citroen World Rally Team (Citroen DS3 WRC)

- Kris Meeke / Paul Nagle
- Mads Ostberg / Jonas Andersson

M-Sport World Rally Team (Ford Fiesta WRC)

- Elfyn Evans / Daniel Barritt
- Ott Tanak / Raigo Molder

Hyundai World Rally Team (Hyundai i20 WRC)

- Thierry Neuville / nieznany pilot
- Dani Sordo / nieznany pilot

Jipocar Czech National Team (Ford Fiesta WRC)

- Martin Prokop / Jan Tomanek

FWRT s.r.l (Ford Fiesta WRC)

- Lorenzo Bertelli / Giovanni Bernacchini

Hyundai Motorsport N (Hyundai i20 WRC)

- Hayden Paddon / John Kennard

Volkswagen Motorsport II (Volkswagen Polo WRC)

- Andreas Mikkelsen / nieznany pilot

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: