SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Kierowcy wybrali - jeśli automat, to najlepiej z Niemiec

Kierowcy wybrali - jeśli automat, to najlepiej z Niemiec

31.07.2017, godz. 12:32
Volkswagen Passat Limousine B8 Highline 2.0 TDI DSG BlueMotion
Volkswagen Passat Limousine B8 foto: zdjęcia własne

Według danych AAA AUTO, największego dealera samochodów używanych w Europie Środkowej, Polacy decydujący się na zakup auta z automatyczną skrzynią biegów z rynku wtórnego, w pierwszej połowie 2017 roku wybierali najczęściej modele niemieckich marek: Audi, Mercedes, Volkswagen oraz BMW.

Ulubionym modelem auta z drugiej ręki z automatem wśród polskich klientów AAA AUTO był Volkswagen Passat. Na samochód z automatyczną skrzynią biegów przeznaczali średnio 35 536 złotych, więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (34 432 złotych).

Zobacz też: Jak rozpoznać objawy awarii przekładni automatycznej?

W powszechnym mniemaniu zakup samochodu używanego z automatyczną skrzynią biegów wiąże się z dużymi wydatkami także w trakcie użytkowania auta – więcej mamy płacić za paliwo i naprawy. Rzeczywistość jest jednak inna – nakłady finansowe uzależnione są bowiem od marki i modelu samochodu, od typu oraz stanu technicznego skrzyni biegów, a także od cen w najbliższym warsztacie zajmującym się naprawą automatów, z którego usług potencjalnie będziemy korzystać.

Zdarzają się wśród automatycznych skrzyń konstrukcje faktycznie nastręczające problemów w utrzymaniu, ale to już rzadkość. Największą popularność na rynku aut używanych mają obecnie według AAA AUTO cztery typy automatycznej przekładni: tradycyjna ze sprzęgłem hydrokinetycznym i określoną liczbą zakresów pracy (najczęściej występująca w samochodach klasy wyższej i średniej), skrzynia dwusprzęgłowa (DSG) – opracowana ponad 10 lat temu przez Borg Warner dla Volkswagena, idealnie sprawdzająca się w silnikach o małej lub średniej pojemności skokowej; skrzynia bezstopniowa występująca w modelach Audi czy Toyoty, skrzynia mechaniczna z automatycznym sterowaniem (półautomatyczna) – zaprojektowana z myślą o samochodach sportowych, ale zaadoptowana także do modeli popularnych, jak np. Ople.

Najczęściej wybierane modele samochodów używanych z automatyczną skrzynią biegów w pierwszej połowie 2017 roku

1. Volkswagen Passat
2. Audi A6
3. Mercedes Klasy C
4. Audi A4
5. Toyota Avensis
6. BMW serii 3
7. Chevrolet Captiva
8. Volkswagen Golf
9. BMW serii 5
10. Mercedes klasy E

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: