SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Kolejne podwyżki opłat za autostrady! Od 1 marca drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków!

Kolejne podwyżki opłat za autostrady! Od 1 marca drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków!

03.02.2015, godz. 19:26
autostrada A4
autostrada A4 foto: se.pl

Po głośnych podwyżkach na autostradzie A2 między Nowym Tomyślem a Koninem, teraz koncesjonariusz autostrady A4 między Katowicami a Krakowem podnosi stawki opłat za przejazd. Powodem są konieczne inwestycje.

Jak zaznacza rzecznik Stalexportu Autostrady Małopolskiej Rafał Czechowski, w wypowiedzi dla onet.pl, podwyżki są związane z licznymi inwestycjami: "Przy istotnych nakładach na eksploatację autostrady oraz na inwestycje, obejmujące również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej (np. poszerzenie placów poboru opłat), zmiana stawek jest uzasadniona. Warto pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych mają możliwość zniwelowania podwyżki przez zakup abonamentów, których powszechne użycie pozytywnie wpływa na płynność ruchu na placach poboru opłat". Dodaje, że ostatnia podwyżka miała miejsce 1 marca 2012 roku.

Zobacz też: Ile kosztuje jazda polskimi autostradami? Porównanie opłat za przejazd drogami w Polsce

Obecnie za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem pobierane są dwie opłaty po 9 zł od samochodu osobowego. Po zmianach na punktach poboru opłat w Brzęczkowicach (dzielnica Mysłowic) i podkrakowskich Balicach opłacić będzie trzeba po 10 zł. Wzrosną również opłaty w przypadku motocykli i większych pojazdach (w zależności od kategorii od 0,50 zł do 2 zł).

Według badań odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem średnio przejeżdża dziennie około 34 tysięcy pojazdów na dobę.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: