SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Kolejne polskie miasto ze Strefą Tempo 30!

Kolejne polskie miasto ze Strefą Tempo 30!

17.04.2014, godz. 12:59
Warszawa, ul Puławska, kierowcy, samochody, ulica
foto: Super Express

Od wczoraj w ścisłym centrum Radomia obowiązują nowe przepisy regulujące dopuszczalną prędkość maksymalną. Ze względów bezpieczeństwa, na wybranych ulicach kierujący będą musieli zwolnić do 30 km/h. Czy takie ograniczenia faktycznie zadziałają?

Nowo powstała strefa Tempo 30 znajduje się na terenie północnego Śródmieścia Radomia, ograniczonego ulicami Żeromskiego, Malczewskiego, Kelles-Krauza, Struga, Pileckiego, Kelles-Krauza oraz Niedziałkowskiego, strefa nie obejmuje tych ulic, ale obszar pomiędzy nimi.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji (MZDiK) w Radomiu Dariusz Dębski stwierdził: "Mamy nadzieję, że ulice objęte strefą staną się bardziej przyjazne dla niechronionych uczestników ruchu, czyli dla pieszych i rowerzystów". Dębski dodał także, że nowe ograniczenia mają pomóc w zwiększeniu płynności ruchu i poprawić przepustowość skrzyżowań.

Przeczytaj też: Rządowy bat na kierowców pijaków! Blokada alkoholowa w aucie na trzy lata

Władze Radomia liczą również na to, że nowe przepisy skłonią kierowców do poruszania się częściej bocznymi uliacami, co odciąży zakorkowane centrum. Włodarze miasta planują w przyszłości powiększenie strefy Tempo 30, rozszerzając ją także na południową część Śródmieścia.

Co ciekawe, na terenie Radomia utworzono w ubiegłym roku także strefy Tempo 70, m.in. na ulicy Czarnieckiego, która jest częścią drogi krajowej nr 7. Wprowadzono tam maksymalną dopuszczalną prędkość 70 km/h, gdyż z racji dogodnych warunków kierowcy jeżdżą po tej trasie z jeszcze wyższymi prędkościami. Jak wyjaśnił rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, takie rozwiązanie jest możliwe, pomimo ustawowego ograniczenia do prędkości 50 km/h.

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: