SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie przepisów dotyczących praw jazdy

Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie przepisów dotyczących praw jazdy

11.12.2015, godz. 10:37
Wyścig po prawo jazdy
foto: REPORTER

W czwartek 10 grudnia 2015 roku Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za nieprawidłowe wdrożenie przepisów Unii Europejskiej dotyczących praw jazdy. Oprócz Polski KE pozwała także Niemcy, Austrię i Finlandię.

Według komisarzy KE Polska, Niemcy i Finlandia nie wydawały praw jazdy na wymagane przez UE okresy ważności. Zarzuty dotyczą także nieprawidłowego zdefiniowania niektórych kategorii praw jazdy. Polska też nie wprowadziła do swojego prawa krajowego unijnych przepisów dotyczących miejsca zamieszkania, zwłaszcza w odniesieniu do osób mieszkających kolejno w różnych państwach członkowskich.

Zobacz również: Co z nowymi przepisami dotyczącymi praw jazdy?

Zarzuty KE w stosunku do Austrii i Niemiec dotyczą niewłaściwego przyznawania praw jazdy posiadaczom uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi lub autobusami. Finlandia podpadła za to, że nie połączyła się z unijną bazą praw jazdy RESPER.

Przepisy narzucane przez UE mają na celu ograniczyć możliwości oszustwa. Mają też zagwarantować rzeczywistą swobodę przemieszczania się kierowców. Korzystanie z sieci RESPER daje państwom członkowskim możliwość kontroli nad tym, czy dana osoba posiada tylko jedno prawo jazdy, a także daje możliwość sprawdzenia, czy kierujący ma kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia danego pojazdu.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: