SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Koniec bieli! Teraz najmodniejszym kolorem samochodów jest szary

Koniec bieli! Teraz najmodniejszym kolorem samochodów jest szary

28.04.2017, godz. 13:36
Ford Kuga
foto: Ford

Od koloru włosów, przez barwy wnętrz, po odcienie samochodowych lakierów. Szary zyskał mocną pozycję w modzie, technice i projektowaniu. Najmodniejsze są teraz właśnie szarości, a biel odsuwana jest na dalszy plan.

Szary nie tylko zdobywa szturmem świat mody, to również najczęściej spotykany kolor nowych samochodów. Ford informuje, że to najpopularniejszy wybór klientów tej marki w Europie. Szary obecnie detronizuje biały lakier, który był numerem jeden w ubiegłym roku.

Zdaniem eksperta psychologii kolorystyki, Karen Haller ten trend to nie tylko chęć wyróżnienia się w tłumie wzmacniają go również ostatnie wydarzenia polityczne na świecie. - Gdy rośnie poziom zagrożenia i niepewności - jak mogliśmy zaobserwować po wyborach w USA i Brexicie - chętnie wracamy do rzeczy, które dają nam poczucie bezpieczeństwa, właśnie dlatego szary jest tak popularny - mówi Haller. - Ten trend się utrzyma, ponieważ szary nie jest dominujący, co pozwala wyeksponować obok niego żywsze kolory - dodaje ekspert.

Jakie cechy człowieka reprezentuje kolor szary? Według Laurie Pressmana, wiceprzewodniczącego Pantone Color Institute, szarość to coś więcej, niż tylko styl i komfort. - Kontemplacyjny i skłaniający do przemyśleń szary jest kolorem intelektu. Odwołujemy się do szarej materii mózgu i umysłu, a tym samym łączymy szarość z dążeniem do prawdy, wiedzy i mądrości - mówi ekspert od kolorów.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: