SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Koniec litości dla pijanych kierowców - projekt ustawy gotowy!

Koniec litości dla pijanych kierowców - projekt ustawy gotowy!

11.01.2017, godz. 11:15
pomiar prędkości, policja, radar,
foto: EAST NEWS

Surowe kary wobec pijanych kierowców, odurzonych czy unikających zatrzymania, teraz staną się jeszcze ostrzejsze. Nowe przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i wstępnie przyjęte przez rząd.

Nowelizacja prawa obejmie zagadnienia ruchu drogowego jak i kodeksy postępowania karnego, wykroczeń oraz prawa karnego. Jak mówi Zbigniew Ziobro, "nie można dalej tolerować sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości jest bezradny".

Pijanych kierowców, którzy spowodują wypadek śmiertelny (lub/i w jego następstwie ciężkie obrażenia ciała) czeka kara minimum dwóch lat pozbawienia wolności. Co więcej nie będzie możliwe – jak wcześniej – jej zawieszenia.

Zobacz też: Sprawdź co grozi za jazdę po spożyciu alkoholu

Sprawy w sądach rzadziej będą się przedawniać, bowiem ten okres zostanie zwiększony z dwóch do trzech lat od popełnienia czynu. Dotychczas wystarczyło odwołać się od kary, a zanim sprawa pojawiła się na wokandzie, często stawała się po prostu nieaktualna.

Jeśli mamy odebrane prawo jazdy, a mimo zakazu prowadzenia pojazdów siądziemy za kółko, musimy liczyć się z karą dwóch lat więzienia i zakazem operowania pojazdami mechanicznymi na 15 lat. Taki zakaz prowadzenia zostanie też nałożony na nas gdy zmusimy policję do pościgu, a wówczas pozbawienie wolności sięgnie nawet okresu 5 lat.

Pisaliśmy o: Dopuszczalne stężenie alkoholu w krajach Europy

Co więcej, sądy będą wiedziały o wcześniejszych wyczynach na drodze, co z pewnością zostanie uwzględnione przy wydawaniu wyroku w stosunku do notorycznych piratów drogowych.

Zostanie również zlikwidowana luka prawna dotycząca badaniu kierowców na obecność alkoholu we krwi. Po wprowadzeniu zmian w zapisach pojawi się dokładna podstawa, dzięki której będzie można skontrolować wyrywkowo trzeźwość nie tylko kierującego, ale i inne osoby, co do których zachodzi podejrzenie, że mogły zasiąść za kółkiem.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: