SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Koniec produkcji Land Rovera Defendera. Klasyk odchodzi po 68 latach

Koniec produkcji Land Rovera Defendera. Klasyk odchodzi po 68 latach

30.01.2016, godz. 11:01
Land Rover Defender
Land Rover Defender foto: Land Rover

Brytyjczycy zgodnie z zapowiedziami zakończyli produkcję swojej terenowej legendy. Land Rover Defender potrafiący poradzić sobie z najbardziej ekstremalnymi warunkami, słynący z trwałości i prostoty konstrukcyjnej, przeszedł do historii. Auto wytwarzane przez 68 lat w niemal niezmienionym kształcie, w dniu 29 stycznia 2016 r. zjechało po raz ostatni z taśmy montażowej fabryki Solihull.

Oficjalnym powodem zakończenia produkcji są przepisy dotyczące budowy dzisiejszych pojazdów, którym Defender nie jest w stanie już sprostać. Wiekowa konstrukcja Defendera sięga jeszcze lat 40-tych ubiegłego wieku. Jego bezpośrednimi poprzednikami były modele oznaczone jako Series I, II i III. Pierwsza wersja skonstruowana z myślą o wojsku i angielskich rolnikach, trafiła do produkcji w 1948 roku. Model series II powstawał w latach 1958-1961, a po nim wytwarzano wersję IIA do roku 1971. Numer III naromiast opuszczał fabrykę do 1985 r. Kolejne odmiany miały nazwy Nineta i One Ten, a oznaczenie Defender auto otrzymało w 1990 roku.

Przeczytaj: TEST Land Rover Discovery Sport: nowe wydanie odkrywcy

Klienci mogli wybierać wśród wielu wersji nadwoziowych. Defender powstawał jako 3-drzwiowy i 5-drzwiowy pojazd, 2-drzwiowy pickup oraz 3-drzwiowy van. Rozstawy osi z jakimi można było się spotkać mierzyły od 2,36 m, przez 2,79 m, po 3,22 m, a nadwozia Defendara oznaczano symbolami: 90, 110 i 127. Modele mierzyły od 3,66 m do nawet 5,18 m długości. Wszystkie samochody miały napęd 4x4 i skrzynie 4- lub 5-biegowe, a silniki wkładane pod maskę miały pojemności: 2.2, 2.4, 2.5, 2.8, 3.5 i 3.9 l.

Na przestrzeni blisko 7 dekad fabryce w Solihull w Wielkiej Brytanii, wyprodukowano ponad 2 miliony aut. Na zakończenie produkcji firma wprowadziła do obiegu limitowane wersje o nazwie Adventure Edition, Heritage Edition i Autobiography Edition. Anglicy teraz zapowiadają nowoczesnego następcę Defendera, który ma pojawić się już w roku 2017. Inżynierowie JLR pracują już nad tym samochodem, jednak nie wiadomo, czy będzie równie bezkompromisowy jak kultowa pożegnana generacja.

WIDEO - ostatni Land Rover Defender zjeżdża z taśmy montażowej

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: