SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Koniec samoobsługowych stacji paliw Neste

Koniec samoobsługowych stacji paliw Neste

09.07.2013, godz. 10:05
Koniec samoobsługowych stacji paliw Neste
foto:

Shell wykupił w Polsce 106 samoobsługowych stacji paliw Neste. Teraz zastępuje je swoimi, które nie będą jednak samoobsługowe. Pierwsza stacja zostanie uruchomiona za kilka dni w Warszawie.

Holenderska firma Shell w grudniu 2012 roku wykupiła od fińskiej firmy Neste za 80 milionów euro 106 małych, tanich i samoobsługowych stacji paliw na terenie Polski. Według informacji "Gazety Wyborczej", większość z placówek zostanie przebudowana. Firma zamknie tylko te, które przynoszą najmniejsze zyski, między innymi stację w Szczecinie.

>>> Są wakacje, więc drożeje benzyna <<<

Dlaczego firma upadła

Ze względu na bardzo wysoką cenę ropy i akcyzę, stacje paliw praktycznie nie zarabiają na sprzedaży paliwa. Żyją ze sklepów, myjni i przekąsek, a na litrze zarabiają grosze. Dlatego firma Neste, która nie posiadała niczego poza paliwem nie mogła mieć o wiele niższych cen i fiński koncern stwierdził, że interes jest nieopłacalny.

Największe stacje paliw w Polsce

Dzięki kupieniu ponad 100 placówek, Shell wskakuje na drugie miejsce pod względem ilości stacji paliw. Ma ich 450. Jest jednak daleko w tyle za siecią Orlen, która ma ich aż 1767. Innymi ważnymi graczami na polskim rynku paliwowym są BP (455 stacji), Lotos (ok. 400 stacji) i Statoil (357 stacji).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: