SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Koniec silników spalinowych? Japończycy mówią stanowcze nie!

Koniec silników spalinowych? Japończycy mówią stanowcze nie!

28.05.2014, godz. 09:36
do grafiki/silnik GT-R
foto:

Od jakiegoś czasu ekolodzy głoszą koniec ery silników spalinowych. Ich zdaniem to przeżytek, który znacząco wpływa na degradację środowiska technologicznego, a spalinowe jednostki napędowe to przeżytek. Jak się okazuje nie wszyscy tak sądzą, ponieważ Japończycy chcą udoskonalić sprawność tradycyjnych motorów aż do 50%.

Świat motoryzacyjny obiegła wiadomość, że silniki spalinowe jeszcze nie odchodzą do przeszłości. Jak się okazuje Japończycy nie przekreślili jeszcze tradycyjnych jednostek napędowych, ba, japońskie koncerny samochodowe chcą rozwinąć technologię motorów spalinowych do poziomu o wiele bardziej rozwiniętego niż obecnie. Mówi się o osiągnięciu 50-procentowej efektywności spalinowych agregatów i to w ciągu 6 najbliższych lat.

Przeczytaj też: Jazda na auto gazie: fakty i mity o instalacji LPG. Jak gaz wpływa na silnik

W walce o 50-procentowy wynik powstało konsorcjum Research Association of Automotive Internal Combustion Engines, w którego skład wchodzi Toyota, Mazda, Honda, Mitsubishi, Nissan, Daihatsu, Suzuki oraz Fuji Heavy Industries, czyli firma produkująca Subaru. Japończycy połączyli siły, ponieważ prace rozwojowe nad silnikami spalinowymi są bardzo kosztowne, przez co łatwiej jest działać wspólnie. Co więcej, również rząd Japonii wyłoży na badania znaczne pieniądze. Inżynierowie chcą działać na polu zarówno "benzyniaków", jaki motorów wysokoprężnych, a całkowity koszt projektu ma wynieść około 7,2 mln euro.

Zwiększenie efektywności silników spalinowych będzie się wiązało z czystszymi spalinami, mniejszym zużyciem paliwa oraz zredukowanym spalaniem stukowym, co poprawi długowieczność jednostek napędowych. Miejmy nadzieję, że Japończycy już za kilka lat będą mogli ogłosić rewolucję w motorach spalinowych.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: