SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Koniec z "szarakami"! Na drogach zostały już tylko żółte fotoradary

Koniec z "szarakami"! Na drogach zostały już tylko żółte fotoradary

30.06.2014, godz. 03:20
Fotoradar
foto: Super Express

Do tej pory kierowcy mieli dylemat w sprawie fotoradarów. Szare "skrzynki" wzbudzały niepokój, będąc często zamaskowane np. pośród gałęzi drzew, i straszały z daleka możliwością zrobienia zdjęcia. Jest dobra wiadmość dla zmotoryzowanych - od soboty 28 czerwca, fotografie autom mogą robić tylko urządzenia umieszczone w żółtej obudowie.

Często mówi się, że fotoradary służą jedynie do "łupania" kierowców z pieniędzy. Do powstania takiej opinii przyczyniło się nieprawidłowe ustawianie urządzeń, a także częste maskowanie ich np. wśród roślin lub za znakami, czemu sprzyjała trudno widoczna szara obudowa "skrzynek".

Sprawdź też: Mapa żółtych fotoradarów: SPRAWDŹ gdzie stoją żółte maszty w Polsce

Rzecznik GITD, Alvin Gajadhur, w wywiadzie udzielonym radiowej "Jedynce" ogłosił, że od dnia 28.06.2014 roku zdjęcia mogą robić tylko żółte fotoradary. Z pewnością poprawi to nieco samopoczucie kierowców, ponieważ jasne obudowy urządzeń są znacznie lepiej widoczne niż szare "skrzynki", które już nie mogą robić fotografii. Obecnie GITD korzysta z około 300 fotoradarów, a podobną liczbą władają też straże miejskie.

Niestety jest też negatywna informacja - do 2015 roku GITD chce zakupić i zainstalować aż 100 nowych fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz 20 systemów, odpowiadających za wychwytywanie kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: