SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news ITD zostanie włączone do policji. "Krokodyle przejdą do Misiaków"

ITD zostanie włączone do policji. "Krokodyle przejdą do Misiaków"

07.12.2015, godz. 13:12
Inspekcja Transportu Drogowego, ITD
Inspekcja Transportu Drogowego foto: Super Express

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński zapowiedział, że Inspekcja Transportu Drogowego zostanie zlikwidowana, a ponad 700 inspektorów przejdzie do struktur policji.

Polska Agencja Prasowa informuje, że wiceszef MSWiA ma w planach stworzenie projektu ustawy, która włączy do policji całe ITD (także elektroniczny system nadzoru ruchem oraz fotoradary).

"Chcemy doprowadzić do wzmocnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w tym także na drogach. Policja jest do tego lepiej przygotowana. Inspektorzy transportu drogowego, ponad 700 osób, przejdą do policji drogowej" - powiedział Zieliński.

"Mamy zbyt dużo służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo drogowe. Na ulicach zatrzymują nas różne patrole. Policja jest do tego najlepiej przygotowana" - podkreślił wiceminister.

Zobacz również: Odcinkowy pomiar prędkości do końca roku

Włączenie ITD do policji zaleca raport Najwyższej Izby Kontroli opublikowany w 2014 roku poświęcony bezpieczeństwu na drogach. Raport ten wykazał także, że ITD boryka się z niedostatecznymi zasobami kadrowymi oraz problemami z określeniem statusu pracowników.

"Wiedzą o tym dobrze kierowcy ciężarówek, którzy z różnych przyczyn chcą uniknąć kontroli. NIK ustaliła, że blisko 40 proc. sprawców ujawnionych przez ITD przypadków niestosowania się do ograniczeń prędkości nie zostaje za to ukaranych, a tym samym nie dostaje punktów karnych i unika innych konsekwencji, np. zatrzymania prawa jazdy - tylko dlatego, że właściciele odmawiają wskazania kierującego" - alarmuje NIK.

Roczny budżet ITD. wynosi 125 mln złotych, projekt ustawy ma włączyć ten budżet do policji.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: