SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Leopard ogłasza upadłość! To koniec polskiego producenta supersamochodów?

Leopard ogłasza upadłość! To koniec polskiego producenta supersamochodów?

18.06.2014, godz. 14:01
Leopard Automobile
Leopard Automobile foto: materiały prasowe

Wkrótce zakończy się historia słynnych poza granicami naszego kraju Leopardów. Polskiej konstrukcji supersportowe auto w stylu retro, wykonywane ręcznie w Mielcu, nie będzie więcej produkowane. Firma jest w stanie upadłości.

Jak podał serwis Automotivesuppliers.pl, sąd rejonowy w Tarnobrzegu ogłosił upadłość firmy Leopard Automobile-Mielec Sp. z o.o., obejmującą likwidację majątku upadłego. Sąd w treści obwieszczenia wezwał wierzycieli do zgłaszania ewentualnych roszczeń.

Auto produkowane w Mielcu o jakim mowa, to Leopard 6 Litre Roadster. 2-osobowa konstrukcja pojazdu została zaprojektowana przez Zbysława Szwaja, a nietypowe retro nadwozie narysował jego syn Maksymilian Szwaj. Wykonywane ręcznie auto zadebiutowało po raz pierwszy w 2003 roku i było dostarczane na zamówienie dla indywidualnych klientów. Nadwozie budowano z aluminium, a w ekskluzywnym wykończeniu dominowała najwyższej jakości skóra. Cena wynosiła około 130 tys. euro. (około 530 tys. zł)

Sprawdź też: Arrinera Hussarya: znamy cenę polskiego supersamochodu - ZDJĘCIA

Oparta o rurową ramę konstrukcja posiadała niezależne podwójne wahacze poprzeczne z przodu i z tyłu. O wytracanie prędkości dbał dwuobwodowy układ hamulcowy z podwójnymi tarczami wentylowanymi. Do napędu stosowano benzynowy silnik General Motors (LS2 V8 o pojemności 6.0-litra). Jednostka generująca moc 405 KM (przy 6000 obr/min) oraz 542 Nm maksymalnego momentu obrotowego (przy 4400 obr/min), zapewniała rewelacyjne osiągi. Roadster z napędem na koła tylne rozpędzał się od 0 do 100 km/h w 4 sekundy, a jego prędkość maksymalna była elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Konstrukcja nie zawierała elektronicznych systemów wspomagających (nie było nawet ABS).

Niemcy zachwycali się polskim Leopardem

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: