SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Lexus NX na kołach wyciosanych z lodu

Lexus NX na kołach wyciosanych z lodu

22.12.2015, godz. 00:13
Lexus NX 300h na kołach wyciosanych z lodu
Lexus NX 300h na kołach wyciosanych z lodu foto: Lexus

Tego jeszcze nie było! Lodowe koła w najprawdziwszym jeżdżącym samochodzie! Takie nietypowe artystyczne przedsięwzięcie dopadło markę Lexus. Model NX 300h został pozbawiony oryginalnych kół, a w ich miejsce wstawione odpowiedniki wyciosane z lodu.

Londyńska grupa Hamilton Ice Sculptors, mająca ponad 35 lat doświadczenia w tworzeniu lodowych rzeźb z wykorzystaniem najnowszych technologii projektowania i wytwarzania precyzyjnych obiektów z lodu, została zaproszona przez Lexusa do współpracy. Wyzwaniem było nie tylko prawidłowe oddanie kształtu kół, ale i zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości, by nie uległy zmiażdżeniu przez ważące 2,2 tony auto. Aby koła się nie skruszyły, konieczne okazało się wyposażenie ich w akrylowe wkładki.

Zobacz: TEST Lexus NX200t Prestige AWD: nowy członek rodziny

Przy tworzeniu lodowych kół wykorzystano zaawansowane metody takie jak skanowanie laserowe, trójwymiarowe projektowanie za pomocą oprogramowania CAD oraz sterowane komputerowo wieloosiowe frezarki. Wykonane w ten sposób koła odzwierciedlające alufelgi obute w zimowe opony Yokohama, zostały następnie wykończone ręcznie. Dla osiągnięcia dodatkowego efektu wizualnego podczas jazdy, wykorzystano specjalny system oświetlenia w nadkolach. Lexusa natomiast zamknięto na pięć dni w chłodni o temperaturze -30°C.

WIDEO - Lexus NX 300h na lodowych kołach

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: