SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Lexus stworzył sportową łódź z dwoma silnikami 5.0 V8

Lexus stworzył sportową łódź z dwoma silnikami 5.0 V8

13.01.2017, godz. 09:38
Lexus Sport Yacht
Lexus Sport Yacht foto: Lexus

Sportowy jacht od Lexusa? Czemu nie! Japoński producent ekskluzywnych samochodów stworzył koncepcyjną łódź motorową. Maszyna napędzana dwoma benzynowymi silnikami V8 została zaprojektowana przez oddział Toyota Marine, a wytwórcą samej łodzi została amerykańska marka Marquis-Carver Yacht Group of Pulaski.

Lexus Sport Yacht to zwrotna łódź sportowa o nowoczesnej stylistyce, z rekreacyjnym otwartym pokładem mieszczącym od 6 do 8 osób. Jacht mierzy 12,8 metra długości i jest szeroki na 3,7 metra. Poszycia kadłuba zostały wykonane ręcznie z żywicy pouliretanowo-epoksydowej zbrojonej, mat z włókna węglowego i innych materiałów kompozytowych.

Do napędu użyto dwóch benzynowych silników wolnossących V8 o pojemności 5-litrów, generujących łącznie moc 964 KM/709 kW. Jednostki te wywodzą się z silnika 2UR-GSE - tego samego, który jest montowany w Lexusie RC F oraz Lexusie GS F. Każdy silnik rozwija moc 446 KM wg DIN/328 kW i jest wyposażony w napęd typu Z ze sterowaniem hydrostatycznym, co pozwala rozpędzić łódź do prędkości 43 węzłów (ok. 80 km/h). Silnik strumieniowy sterowany za pomocą joysticka ułatwia manewrowanie w porcie.

Przeczytaj: TEST Lexus RC F 5.0 V8 477 KM: spektakl wrażeń

Dziobowa kabina pasażerska przyciąga luksusowym wykończeniem ze skóry oraz elementami dekoracyjnymi z drewna i szkła. Wysokość w kabinie pozwala na swobodne stanie. Sofa mieszcząca 6 osób i stół oraz układ klimatyzacji tworzą komfortowe wnętrze, zapewniające kameralną atmosferę. W kambuzie znajduje się kuchenka z dwoma palnikami, zlew i lodówka podblatowa, a bateria jest wyposażona w prysznic.

Zintegrowany system audio-wizualny został zaprojektowany przez włoską firmę Videoworks i ma wszystkie potrzebne interfejsy sieciowe – 4G Wi-Fi i WAN. Dźwięk, przetwarzany przez cyfrowy wzmacniacz Mark Levinson® Reference, jest emitowany przez głośniki Revolution Acoustics umieszczone pod panelami sufitowymi.

Łódź motorowa Lexusa stanowi jednorazowy projekt i nie zostanie wprowadzona do produkcji. Do wykonania jedynego egzemplarza oddział Toyota Marine wybrał firmę Marquis-Carver Yacht Group of Pulaski ze stanu Wisconsin w USA. Firma ta posiada własne biuro konstrukcyjne, możliwości produkcyjne oraz umiejętność ręcznego wytwarzania dużych konstrukcji kompozytowych.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: