SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Litr benzyny kosztuje tyle co w 2010 roku! Spadki cen paliw cieszą kierowców

Litr benzyny kosztuje tyle co w 2010 roku! Spadki cen paliw cieszą kierowców

17.12.2014, godz. 08:53
tankowanie, paliwo, stacja paliw
foto: dreamstime

Kierowcy zachwalają, że wizyty na stacjach benzynowych zrobiły się w ostatnich tygodniach nieco przyjemniejsze. Ceny paliwa widocznie lecą w dół, a to według ekspertów branży paliwowej wciąż jeszcze nie koniec obniżek.

Benzyna i olej napędowy tanieją od lipca, ale tempo spadków cen widocznie przyspieszyło. Sytuacja ta ma związek z decyzją OPEC. W czasie listopadowego posiedzenia organizacja nie zdecydowała o redukcji wydobycia ropy, co miałoby wówczas wpływ na światową podaż surowca.

Czytaj też: LPG bez tajemnic. Instalacja gazowa w aucie to sposób na oszczędność

Na rynku mamy obecnie nadpodaż ropy naftowej. Ceny w tym roku spadły już o 41 proc. i wahają się aktualnie w okolicach 60 dolarów amerykańskich za baryłkę. Analitycy zapowiadają, że "dna cen ropy wciąż nie widać" i w przyszłym roku wciąż będzie się obserwować spadki i może dojść nawet do sytuacji, że w połowie 2015 r. za baryłkę będzie się płacić nawet 40 dol.

W grudniu 2010 roku Polacy za litr benzyny Pb95 płacili średnio 4,86 zł. Teraz po czterech latach jest jeszcze taniej, bo w grudniu 2014 średnia cena z polskich stacji paliwowych za litr benzyny wynosi 4,80 zł. To duża pociecha dla kierowców, szczególnie w momencie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Polska Izba Paliw Płynnych informuje, że aktualnie najtańsza benzyna jest do kupienia w województwie małopolskim: średnia cena wynosi 4,61 zł/l. Z kolei najlepsza cena za litr oleju napędowego to obecnie woj. podlaskie: 4,61 zł/l.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: