SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Mały, uniwersalny i niedrogi. Konkurs na polski samochód elektryczny

Mały, uniwersalny i niedrogi. Konkurs na polski samochód elektryczny

17.03.2017, godz. 10:27
samochód elektryczny
samochód elektryczny foto: Opel

Może kiedyś na wystawie motoryzacyjnej zobaczymy polski samochód elektryczny. ElectroMobility Poland ogłosiło konkurs na zaprojektowanie takiego auta. Pojazd ma być mały, niedrogi i bardzo uniwersalny. Cała akcja ma związek z rządowym planem dotyczącym popularyzacji aut elektrycznych w Polsce.

Spółka ElectroMobility Poland powołana do życia przez: PGE, Tauron, Enea oraz Energa (które posiadają po 25 proc. kapitału akcyjnego wynoszącego 10 mln zł), zamierza przy wsparciu polskiego rządu tworzyć auta elektryczne. Ogłoszony został konkurs, który wyłoni pięciu laureatów projektu karoserii, którzy zostaną nagrodzeni kwotami po 50 tys. zł. Zwycięskie koncepcje wpisujące się trendy stylizacyjno-konstrukcyjne, będą stanowić podstawę do produkcji prototypów. Dalej wytwórca prototypu spełniającego wymagania, otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł i szansę na powołanie do życia dużej firmy produkcyjnej z istotnym wsparciem kapitałowym państwa. Zgłoszenia można wysyłać do końca kwietnia 2016 r.

Przeczytaj: W Polsce stanie 6,5 tys. stacji ładowania aut elektrycznych

Krótkie serie prototypowych aut z homologacją (do 100 sztuk) miałyby wyjechać na drogi już w 2018 roku. Dalej po serii testów przewiduje się wybór tego jedynego modelu, który otrzyma szansę produkcji seryjnej.

Źródło: X-NEWS
autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: