SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Mercedes proponuje system chroniący głowę kierowcy w bolidach Formuły 1

Mercedes proponuje system chroniący głowę kierowcy w bolidach Formuły 1

27.08.2015, godz. 15:32
System chroniący głowę kierowcy w bolidach Formuły 1
foto: materiały prasowe

Przez brak odpowiedniej ochrony dla głów kierowców zasiadających za sterami bolidów Formuły 1, co jakiś czas dochodzi do poważnych wypadków. Mercedes-Benz aby zachować koncepcję odkrytego bolidu, stworzył interesujący projekt specjalnego pałąka chroniącego. Pomysł ten zainteresował ekspertów FIA.

Wprowadzenie zamkniętej konstrukcji kabin bolidów Formuły 1 jest rozważane przez FIA od dawna. Taka budowa wyścigówek pozwoliłaby uniknąć sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu kierowców. Podczas rywalizacji na torze często dochodzi do różnych awarii samochodów oraz wypadków. Wówczas znajdujące się na trasie części innych aut stanowią duże niebezpieczeństwo.

Zobacz: Justin Wilson nie żyje - WIDEO z tragicznego wypadku

Dramatycznych sytuacji nie brakuje. Pokazuje to choćby ta z 2006 roku, kiedy to Felipe Massa został uderzony sprężyną oderwaną z innego bolidu. Element przebił kask, ale Brazylijczyk przeżył i dziś ma się świetnie. Takiego szczęścia nie miał już w 2009 roku Henry Surtees. Brytyjczyk po spotkaniu z oderwanym kołem zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Tragicznie skończyło się też podobne zdarzenie z wjechaniem w lecącą część, podczas amerykańskiej serii IndyCar, gdzie zginął Justin Wilson.

FIA choć pracowała nad zamkniętym wnętrzem w stylu myśliwców, nigdy nie wdrożyła takiego rozwiązania. Teraz pojawia się pomysł architektury mającej chronić kierowców odkrytych bolidów przed elementami większego kalibru. Specjalny pałąk osłaniający głowę kierowcy zaprojektował jakiś czas temu Mercedes-Benz. Teraz FIA przygląda się temu pomysłowi i będzie przeprowadzać testy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: