SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Miało być taniej, a jest jak zwykle drożej: nowe trendy w cenach paliw na stacjach benzynowych

Miało być taniej, a jest jak zwykle drożej: nowe trendy w cenach paliw na stacjach benzynowych

14.03.2015, godz. 08:21
Paliwo, tankowanie, stacja benzynowa
foto: SHUTTERSTOCK

W związku z kryzysem na Ukrainie w ostatnim czasie na stacjach paliw zanotowano mocne przeceny. Eksperci zapowiadali, że mniej płacić za paliwo będziemy przez dłuższy czas. Wszystko wskazuje jednak na to, że były to tylko puste słowa - ceny w ostatnim czasie poszybowały w górę.

Rzekomo wszystko przez słabnące kursy polskiej waluty względem dolara amerykańskiego, który jest najwyższy od dziesięciu lat. Względem końca stycznia litr bezołowiowej benzyny podrożał o 35 groszy, a litr oleju napędowego o 40 groszy. Ogromny wpływ na ceny paliw ma drożejący dolar amerykański, za którego 13 marca 2015 średnio trzeba płacić 3,95 zł.

Ceny paliw na dzień 11 marca 2015

Polska Izba Paliw Płynnych podała, że różnica w średniej cenie oleju napędowego i bezołowiowej benzyny wynosi 7 groszy. W całym kraju koszt 1 litra tego pierwszego kształtuje się na poziomie 4,69 zł, a tej drugiej na poziomie 4,62 zł. Średni koszt zakupu 1 l gazu LPG to 1,85 zł. W porównaniu do początku stycznia 2015 roku to o 21 gr/l więcej za olej napędowy i 14gr/l za 95-tkę. Potaniał za to gaz LPG do 1,85 zł/l (-46 gr/l) względem początku 2015 roku.

Chcąc zatankować paliwo do diesli najlepiej wybrać się do województwa śląskiego gdzie litr popularnej "ropy", kosztuje 4,60 zł. Najdrożej jest w opolskim i zachodniopomorskim: 4,73 zł/l.

Zobacz też: Na co dziesiątej stacji paliwo jest chrzczone! Gdzie w Polsce paliwo jest najgorsze? Znamy raport UOKiK za 2014 rok

Tankując benzynę bezołowiową najtaniej tankować w województwie lubelskim (4,55 zł/l). Najwięcej płacą kierowcy 4,67 zł/l. w województwie łódzkim.

Najmniej na swoje paliwa wydają kierowcy posiadający instalacje gazowe w swoich pojazdach. Najniższa średnia cena gazu jest w województwie śląskim, gdzie za litr LPG trzeba zapłacić 1,74 zł. Najwięcej, bo aż 2,02 zł kosztuje LPG w zachodniopomorskim.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: