SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Milion dolarów za repliki Ferrari 250 GTO wytwarzane w kurniku

Milion dolarów za repliki Ferrari 250 GTO wytwarzane w kurniku

17.12.2015, godz. 14:07
Replika Ferrari 250 GTO
Replika Ferrari 250 GTO foto: Brian High/Barcroft Cars

Nowozelandczyk w kurniku wytwarza repliki Ferrari, które są rozchwytywane w środowisku kolekcjonerów. Powody sukcesu jego manufaktury są dwa; po pierwsze, oryginalne Ferrari 280 GTO jest warte 38 milionów dolarów, a po drugie, jakość wykonania repliki jest na najwyższym poziomie.

Rod Tempero jest znany w środowisku miłośników Ferrari jako wytwórca wysokiej jakości replik modelu 280 GTO. Oryginalnie powstało tylko 39 sztuk Ferrari 280 GTO. Włosi produkowali je w latach 1962-1964. Ostatnio na aukcji świetnie zachowany egzemplarz został sprzedany za 30 milionów dolarów USA.

Zobacz również: Prezentacja najlepszych Ferrari w historii - ZOBACZ część drugą

Zanim Nowozelandczyk wykonał pierwszą replikę Ferrari, przez wiele lat zajmował się restaurowaniem starych samochodów. Nabrał doświadczenia w korzystaniu z tradycyjnych narzędzi i wprawił się w obróbce metali. Repliki wytwarzane przez Roda Tempero są bardzo zbliżone do oryginalnych aut. Karoseria jest ręcznie wykonana, a dopracowanie detali przekonuje wielu kolekcjonerów Ferrari. Pod maską Ferrari Roda pracuje V12 o pojemności 4.4 litra, która generuje niesamowity dźwięk i 320 KM przy 7500 obr./min. Replika przyspiesza do pierwszej setki w 5 sekund, a prędkość maksymalna to 170 mil na godzinę (273 km/h). Motor pochodzi z Ferrari 365.

Zbudowanie takiej repliki jest bardzo pracochłonne i zajmuje mniej więcej 4 lata.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: