SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Miliony złotych z mandatów straży miejskiej! Coraz więcej osób chce jej likwidacji

Miliony złotych z mandatów straży miejskiej! Coraz więcej osób chce jej likwidacji

22.10.2014, godz. 17:11
Straż Miejska
Straż Miejska foto: EAST NEWS

O instytucji zwanej strażą miejską jest głośno w ostatnim czasie. Głównie z powodu sprawy ze Szczecina czy zbliżających się wyborów samorządowych. Jednak statystyki zdają się przeczyć tezom, że straż miejska jest nieefektywna.

Z danych podanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że samym 2013 roku straż miejska interweniowała ponad 3 mln razy. Interwencje rozłożyły się między 476 oddziałów straży miejskiej i 117 straży gminnej. W porównaniu do 2012 roku jednostek było o 3 mniej. Najwięcej jest w województwie zachodniopomorskim (71) a najmniej w podlaskim (12). W strażach w ubiegłym roku zatrudnionych było 11 412 osób z czego 9 643 to funkcjonariusze straż miejskich i gminnych a 1 796 to pracownicy cywilni. W porównaniu do 2012 roku to o 67 mniej.

Patrząc na ilość interwencji można stwierdzić, że pracy strażnikom nie brakowało – 3 mln 051 tyś. Z tej liczby ponad 1 mln 600 tyś zakończyło się wystawieniem mandatu (na łączną kwotę 242 mln złotych) a blisko 154 tyś wnioskiem do sądu. W 2012 wystawionych mandatów było o 159 tyś mniej. Najczęściej karaną grupą byli kierowcy – 940 tyś mandatów na ponad 160 mln złotych. Dodatkowo strażnicy karali za picie alkoholu w miejscu publicznym, zakłócanie porządku, zaśmiecanie czy niszczenie mienia.

Przeczytaj też: Straż miejska bez prawa do fotoradarów! Tego chcą politycy SLD

105 tyś razy były blokowane koła w źle zaparkowanych samochodach. 24 tyś razy usuwano auta z drogi. 3,7 tyś razy zostało ujawnione przez strażników przestępstwo i ponad 8 tyś podejrzanych ujęto i przekazano policji. Te wszystkie liczby nie powodują jednak zmiany społecznego nastawienia do strażników. Ostatnio miało odbyć się referendum w Nowym Targu a w Ząbkach z powodu niskiej frekwencji zostało unieważnione.

Jak już wspominaliśmy wczoraj SLD złożyło w Sejmie wniosek o zmianę przepisów aby straże miejskie nie mogły kontrolować kierowców przy pomocy fotoradarów. Drugi wniosek złożyli posłowie Twojego Ruchu którzy chcieli ograniczyć funkcjonariuszom uprawnienia a w 22 miastach zlikwidować jednostki. Wątki te pojawiają się też w programach wyborczych w wyborach samorządowych.

Zobacz też: Absurd jakich mało! Straż Miejska wystawiła mandat za 89 km/h na dozwolonej 90-tce

Istnienie straży miejskich wiąże się z rokiem 1990 kiedy to wprowadzono przepisy pozwalające władzom samorządowym na tworzenie umundurowanych formacji wykonujących czynności administracyjno-porządkowe. W 1997 roku weszła w życie ustawa dokładnie regulująca zadanie straży.

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: